Przedstawianie swoich pomysłów i wyników w formie prezentacji jest praktyką od dawna spotykaną w biznesie. Dzięki takiemu sposobowi przedstawiania treści możemy zaciekawić odbiorcę i w krótkim czasie zaprezentować najważniejsze elementy swojego wystąpienia. Jednak tworzenie prezentacji wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak skomponować prezentację, która porwie słuchaczy?
Dobry odbiór naszego wystąpienia jest niezwykle istotny. To od niego zależy nasza pozycja w pracy, ewentualny awans, nawiązanie współpracy lub znalezienie klientów. Dlatego dobra, profesjonalna prezentacja jest jednym z podstawowych narzędzi umożliwiających odniesienie sukcesu w biznesie. Jednak jeśli źle przygotujemy swoje wystąpienie, efekt może być wręcz odwrotny. Jak stworzyć skuteczną prezentację i na jakie błędy trzeba uważać?
Zbyt długa i szczegółowa prezentacja
Każda branża ma swoją specyfikę, jednak jeśli nie występujemy na konferencji naukowej, tylko spotkaniu biznesowym, to warto skupić się raczej na konkretach. Postaw się na miejscu odbiorców i zastanów jaka wiedza jest im niezbędna, żeby zrozumieć treść, którą chcesz przekazać. Bardziej skomplikowane kwestie przedstaw za pomocą grafik i wizualizacji, dzięki temu unikniesz przeładowania slajdów tekstem. Dopasuj też długość wystąpienia do wymogów spotkania i pamiętaj, że największą uwagę słuchaczy masz na samym początku. Te kilka minut decyduje o tym, czy Twój wywód ich zainteresuje, czy znuży. Najlepsze prezentacje to takie, które tworzy się na zasadach storytellingu – treść ubiera się w pewną historię, która wciąga słuchaczy w swoją fabułę i pozwala lepiej zrozumieć prezentowane zagadnienie. Wymaga to nieco umiejętności pisarskich, ale pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. Jeśli mamy przed sobą bardzo ważne wystąpienie, to warto skorzystać z usług firm tworzących prezentacje na zamówienie. Profesjonaliści z pewnością doradzą w kwestiach związanych z formą wystąpienia.
Czytanie ze slajdów i unikanie mówienia własnymi słowami
Jeśli osoba, która przedstawia prezentację, jest pewna siebie i tego, co mówi, to z pewnością zrobi lepsze wrażenie na słuchaczach. Czytanie ze slajdów, długie pauzy i łamiący się głos sprawiają, że w oczach odbiorców stajemy się osobami niepewnymi, a więc niegodnymi zaufania. Jeśli prezentującemu towarzyszy widoczny stres, to słuchacze również odczuwają pewien dyskomfort. Takie wrażenie nie pozwala też skupić się na istocie prezentowanych zagadnień. Dlatego przed wystąpieniem należy solidnie się do niego przygotować, najlepiej też ćwiczyć swoje kwestie na głos. Nie warto jednak uczyć się tekstu na pamięć – taką sztuczność także można wyczuć.
Unikaj chaosu
Dobra prezentacja musi także być atrakcyjna estetycznie. Dzięki temu przykuje uwagę odbiorców i wyeksponuje najważniejsze treści. Jeśli nie ufamy swoim zdolnościom graficznym i poczuciu estetyki to dobrym pomysłem będzie prezentacja na zamówienie. Doświadczeni graficy z pewnością lepiej poradzą sobie z tym zadaniem.
*artykuł zewnętrzny*