Z badania UCE Research zrealizowanego dla “Rzeczpospolitej” wynika, że tempo wzrostu cen różni się w zależności od regionu Polski. W województwach uważanych za najbiedniejsze nie zawsze rosną one najwolniej.
Badanie przeprowadzone zostało na przełomie maja i czerwca br. W tym celu przeanalizowano ponad 12,5 tys. cen, niemal 900 marek z około 400 sklepów należących do sieci handlowych. Badanie objęło 20 kategorii spożywczych, pięć niespożywczych oraz produktów kupowanych m.in. na grilla (warzywa, mięsa, napoje, pieczywo i węgiel).
Analizowany koszyk zakupowy można kupić nawet 18,1% drożej niż w ubiegłym roku. Ceny różnią się w zależności od województwa. W wielkopolskim różnica wynosi aż 22%. Najniższy wzrost zanotowano w województwie podkarpackim – 12,9%.
Średnio 29,1% wzrosły ceny produktów niespożywczych. Najdrożej jest w województwie lubuskim, gdzie różnica rok do roku wyniosła 40%. Z kolei w małopolskim ceny wzrosły o 25,5%.
Jak podaje “Rzeczpospolita”: “Najludniejsze i najzamożniejsze województwa – śląskie i mazowieckie – znajdują się w środku stawki, choć Mazowsze w kategoriach niespożywczych ma jedną z najniższych zwyżek cen”.
źródło: Rzeczpospolita