Nowy raport DHL o trendach logistycznych „Digital Twins in logistics” objaśnia koncepcję i wzrost liczby „cyfrowych bliźniaków”, a także pokazuje ich znaczenie dla całej branży. Chodzi o technologię polegającą na stworzeniu cyfrowych kopii fizycznych obiektów w celu lepszego ich zrozumienia i zarządzania. Jest ona już dobrze ugruntowana w niektórych branżach i może znacząco zmienić operacje logistyczne w najbliższej przyszłości.
Cyfrowy bliźniak jest unikalnym, wirtualnym odzwierciedleniem przedmiotu, procesu lub usługi. Jego zadaniem jest monitorowanie i symulacja fizycznego stanu i zachowania danego obiektu. Cyfrowa kopia jest nieustannie do niego podłączona i na bieżąco odzwierciedla zmiany, które zachodzą w nim w świecie rzeczywistym.
Bliźniaki cyfrowe mogą mieć wiele różnych zastosowań w całym łańcuchu logistycznym, na przykład przy zarządzaniu flotą kontenerową, monitorowaniu przesyłek czy projektowaniu systemów logistycznych. Dla przykładu, czujniki umieszczone na poszczególnych kontenerach pokazują ich aktualne położenie i monitorują je pod kątem uszkodzeń lub zanieczyszczeń. Dane te są przesyłane do cyfrowej sieci, która wykorzystuje technologię „machine learning” w celu zapewnienia jak najefektywniejszego ich wykorzystania.
Cyfrowe bliźniaki mogą być również stosowane nie tylko w odniesieniu do pojedynczych obiektów, ale także całych sieci i ekosystemów, takich jak modele 3D magazynu połączone z danymi inwentaryzacyjnymi i operacyjnymi. System może zapewnić bieżący przegląd stanu maszyn i dostępności produktów, a także przewidywać i podejmować autonomiczne decyzje dotyczące stanu zapasów lub dostaw. Ta sama zasada dotyczy także całych globalnych sieci logistycznych.