Agencja Rynku Rolnego opublikowała dane dotyczące kondycji polskiego sektora winiarskiego. Wynika z nich, jak rozwijał się on w ciągu ostatnich lat. Przedstawiono informacje na temat wszystkich najważniejszych kwestii określających sytuację na rynku.
Wpływ na nią mają: liczba producentów ewidencjonowanych przez ARR, areał upraw winorośli, wielkość zbiorów, wielkość produkcji i ilość wina wprowadzona do obrotu. We wszystkich z tych kategorii w ciągu ostatnich lat odnotowano znaczne wzrosty.
Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych producentów to w 2008 r. było ich 28. W kolejnych dwóch latach nastąpił spadek. W 2010 r. było ich tylko 21. Potem nastąpił znaczny wzrost w każdym roku. Aktualnie na rynku występuje już 151.
Sukcesywnie rośnie też powierzchnia upraw winorośli. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększyła się ona pond sześciokrotnie, z 35 do niemal 222 ha.
W przypadku zbiorów winogron, od 2015 r. widać wyraźny przeskok z 4 tys. do ponad 8,1 tys. kwintali. Aktualnie wartość ta wynosi 10,9 tys. kwintali.
Regionem, w którym jest najwięcej upraw winorośli jest obszar województwa Lubuskiego. Duża ilość winnic jest też w Małopolsce. Najmniej z kolei na Pomorzu i Opolszczyźnie.
Wzrost widać również w wielkości produkcji wina. W ostatnim roku wyniosła ona niemal 7 tys. hektolitrów. Do obrotu wprowadzono natomiast ponad 2,1 tys. hektolitrów.
Foto:pixabay