Dzisiaj, 25 kwietnia we Włoszech obchodzone jest Święto Wyzwolenia. Tego dnia, obok oficjalnych uroczystości, w wielu miejscach odbywają się targi młodych serów.
Festa della Liberazione upamiętnia obalenie faszyzmu we Włoszech przez partyzantkę. W całym kraju tego dnia, przedstawiciele władz państwowych, składają wieńce pod pomnikami na cześć ofiar faszystowskiego reżimu.
Nie brakuje również i mniej oficjalnych wydarzeń. Korzystając z dnia wolnego od pracy, Włosi chętnie biorą udział w imprezach plenerowych. Do jednych z najpopularniejszych należą targi młodych serów. We Włoszech wiosna zaczyna się znacznie wcześniej niż w naszym kraju. Dzięki temu wypas zwierząt możliwy jest już na początku roku. W efekcie w połowie kwietnia można już delektować się pierwszymi wyrobami lokalnych serowarów.
Zważywszy, że we Włoszech wyrabia się przeszło 600 rodzajów sera, wybór na takich targach może przyprawić o zawrót głowy. Aby ułatwić identyfikację, większość tradycyjnie przygotowywanych serów posiada odpowiednie unijne oznaczenie.
W Polsce najbardziej znanym włoskim serem jest Parmigiano Reggiano, czyli Parmezan. Stosowany jest zwykle do posypywania dań makaronowych czy pizzy. Warto jednak poeksperymentować ze smakami i wypróbować takie wspaniałe sery jak aromatyczny Grana Padano, owczy Peccorino, łagodny owczo-krowi Caciocavallo, intensywna w smaku pleśniowa Gorgonzolla czy delikatny Montasio.
Włoskie sery to wspaniała przekąska np. do wina. Świetnie sprawdzają się również jako dodatek do dań, którym nadają niepowtarzalny charakter.
Foto: Pixabay