W drugą sobotę maja obchodzony będzie kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. W tym roku udział w akcji na rzecz sprawiedliwych relacji handlowych między krajami globalnej północy i globalnego południa zadeklarowało kilkadziesiąt podmiotów – miast, szkół, firm i organizacji pozarządowych działających na terenie Polski.
Większość konsumentów reaguje entuzjastycznie na dźwięk słów „promocja” czy „przecena”. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, kto płaci prawdziwą cenę za produkty, po które codziennie sięgamy. W przypadku kakao, kawy, herbaty, bananów czy bawełny koszty ponoszą marginalizowani drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego południa. Mimo że dostarczają na światowy rynek jedne z najcenniejszych surowców, często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin.
Oprócz nieustannej presji cenowej i problemów z dostępem do rynków zbytu drobni producenci żywności zmagają się również z negatywnymi skutkami zmian klimatu, mimo że sami przyczyniają się do ich powstawania jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Epidemie chorób roślin, erozja gleby i postępujące pustynnienie, katastrofy naturalne – producenci rolni z globalnego południa zdają się być osamotnieni w tej nierównej walce.
Ruch Sprawiedliwego Handlu powstał po to, by umożliwić mieszkańcom wsi globalnego południa godne życie z pracy własnych rąk. Wybierając produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu, takimi jak Fairtrade, konsumenci wspierają marginalizowanych rolników i pracowników najemnych, i wysyłają jasny sygnał, że zależy im nie tylko na jakości i cenie, ale również etycznym pochodzeniu produktów.
Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu to doskonała okazja, by lepiej poznać Sprawiedliwy Handel i promować tę ideę w swoim otoczeniu. Hasło „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” podjęło do tej pory kilkadziesiąt szkół i organizacji pozarządowych. W obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu co roku angażuje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który od kilku lat aktywnie promuje ideę Sprawiedliwego Handlu. Plakaty z hasłem „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” zawisną również w przestrzeniach miejskich Poznania, Jeleniej Góry, Oborników Śląskich i Gdańska. Do akcji włączyły się również sklepy posiadające w swojej ofercie produkty Fairtrade.
– Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu to świetna okazja, aby zastanowić się, w jaki sposób nasze zakupy wpływają na świat, w którym żyjemy. Każda złotówka, którą wydajemy dzisiaj, to inwestycja w świat, w jakim będziemy żyć jutro. Każdy z nas podczas codziennych zakupów może współtworzyć rzeczywistość, w której człowiek i dobro planety są ważniejsze od zysku – zachęca Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
Foto: Pixabay