Czy bliscy pytają już co znajdzie się na wielkanocnym stole? Z pewnością nie może zabraknąć na nim wielkanocnego mazurka, który jest symbolem zakończenia postu i celebracji świąt. Jego nazwa pochodzi od słowa „mazur”, bo właśnie na Mazowszu rozpoczęła się jego popularność. Dziś mazurek gości we wszystkich domach w całej Polsce. Szczególnie polecamy to ciasto z powidłami węgierkowymi. Wersja z powidłami z dojrzałych śliwek węgierek przypadnie do gustu szczególnie wielbicielom owocowych smaków!
Mazurek z powidłami, kremem i migdałami
Kruchy spód:
- 150 g mąki pszennej
- 150 g ziemnego masła
- 2 opakowania budyniu śmietankowego (80 g)
- 50 cukru pudru
- 2 żółtka
Krem:
- 200 ml śmietanki 36%
- 200 g mascarpone
- 150 g białej czekolady
Dodatki:
- 1 słoik Powideł Węgierkowych Herbapol
- migdały bez skórki
- kakao do dekoracji
Przygotowanie:
Na krem przelej śmietankę do rondelka, podgrzej na małym ogniu, dodaj posiekaną czekoladę i mieszaj do jej roztopienia. Ostudzi i przełóż do lodówki na minimum 2-3 godziny.
Kolejno dodaj mascarpone, całość ubij na puszysty krem i ponownie odstaw na 2-3 godziny do stężenia.
Składniki na spód wyrób, owiń w folię i wstaw do lodówki na 1 godzinę. Następnie spód formy wyłóż papierem do pieczenia, wyklej ciastem, ponakłuwaj widelcem i ponownie wstaw na 30 minut do lodówki. W międzyczasie nagrzać piekarnik na 160 stopni.
Blaszkę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 30 minut. Ostudź.
Na spód kruchego ciasta wyłóż powidła, krawędzie udekoruj migdałami, kolejno obłóż kremem (możesz zrobić rozetki z kremu, albo wyłożyć krem i wygładzić po całości). Całość oprósz kakao. Smacznego!
Na spód kruchego ciasta wyłożyć powidła, krawędzie udekorować migdałami, kolejno obłożyć kremem (porobić rozetki z kremu, albo wyłożyć krem i wygładzić po całości). Oprószyć kakao.