Kiedy za oknem zimno, a dni wciąż są krótkie, wiele osób odczuwa spadek nastroju. Styczeń to specyficzny miesiąc. Początkowy entuzjazm i siła do działania związana z Nowym Rokiem często ustępuje miejsca poczuciu zmęczenia. 31 % Polaków deklaruje, że w styczniu odczuwa niski poziom energii[1]. A może początek roku powinien być okazją do zadbania o siebie również w ten mniej oczywisty sposób?
Styczeń to miesiąc, który często wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Wciąż jesteśmy w środku zimy, a dni, choć się wydłużają, pozostają stosunkowo krótkie. Brak światła słonecznego może powodować uczucie zmęczenia, senność i obniżenie nastroju. Po świątecznych spotkaniach i czasie z bliskimi musimy wrócić do rutyny i codziennych obowiązków. Dodatkowo, wiele osób zmaga się z finansowymi skutkami świątecznych wydatków.
Jak pokazuje badanie Mars Wrigley, aż 31 % Polaków deklaruje, że w styczniu odczuwa niski poziom energii, a 29 % przyznaje, że zimowa aura zachęca ich do pozostawania w domu. Brak światła dziennego powoduje smutek u niemal co czwartej osoby (22 %), a o potrzebie większej ilości czasu dla siebie mówi niemal co piąty Polak (19 %). Ankietowani tęsknią także za wakacjami (17 %) i są łatwiej drażliwi (18 %)[2].
W styczniu przypada również tzw. „Blue Monday” – trzeci poniedziałek miesiąca, który został okrzyknięty “najbardziej depresyjnym dniem w roku”. Choć badania pokazują, że zaledwie u 8 % Polaków „Blue Monday” wzmaga występowanie mikrostresów[3], jego pojawienie się w styczniowym kalendarzu wskazuje na powszechny problem obniżonego nastroju związanego z krótkimi dniami, nieprzyjemną pogodą i brakiem perspektyw na szybkie zmiany w realizacji postanowień noworocznych.
Mimo tych wyzwań, warto nie poddawać się zimowej melancholii i spróbować wprowadzić do swojego życia małe rytuały, które mogą poprawić nastrój. Styczeń nie musi być czasem przygnębienia, ale możemy potraktować go jako okazję by zwolnić tempo i zastanowić się, co sprawia nam przyjemność. Może być to czas, aby podjąć refleksję i przedefiniować sposób, w jaki sobie dogadzamy. Krótkie spacery na świeżym powietrzu? Wieczory z dawno odkładanymi książkami? Powrót do zapomnianego hobby? A może rozpieszczenie się kruchym ciastkiem, czekoladą i słodkim karmelem nie raz, a dwa razy, jak proponuje marka Twix?
Warto w Nowym Roku postawić na chwile dla siebie i swoich potrzeb, które dadzą nam więcej przyjemności. Wówczas styczeń stanie się czasem budowania nowych, dobrych i dłuższych momentów dla siebie, które możemy powtarzać przez cały rok.
[1] Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywna próba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.
[2] Tamże.
[3] Tamże.
źródło: Mars
oprac.: K. Walkowiak