Z początkiem września 2021 r. wystartowała I edycja konkursu „Liderzy ESG”, skierowanego do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG, oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Organizatorami konkursu są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC, partnerem strategicznym UN Global Compact Network Poland, partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP), a partnerem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Liderzy ESG” to nagroda, która będzie przyznawana w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Dodatkową kategorią jest Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji – otrzyma ją osoba, która podejmuje szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych.
Tylko w ciągu ostatnich czterech lat światowa wartość funduszy inwestycyjnych nastawionych na zrównoważony rozwój urosła o ponad 50% i na koniec 2020 r. stanowiła 35 bilionów dolarów, czyli ponad 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów finansowych – mówi Małgorzata Barska, Prezes NN Investment Partners TFI. –Te dane pokazują, że firmy, które rozwijają się w zrównoważony sposób bez problemu będą mogły sięgnąć po powszechnie dostępne i tanie finansowanie. Z kolei firmy, które prowadzą kontrowersyjną działalność lub nie planują ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, będą od tego finansowania odcięte albo będą musiały za nie dużo zapłacić – dodaje.
ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.
Strategia zrównoważonego rozwoju wsparta wysokiej jakości raportowaniem stanowi coraz ważniejszy element wartości firmy i jest fundamentem długofalowego rozwoju przedsiębiorstwa – informuje Krzysztof Szułdrzyński, Partner PwC. – Jak pokazują badania, globalnie już ponad 90% kadry zarządzającej, uważa zrównoważony rozwój i ESG za ważne lub bardzo ważne elementy kształtowania wartości przedsiębiorstwa. Konkurs „Liderzy ESG” to możliwość dla firm, aby pochwalić się osiągnięciami w zakresie ESG i wzmocnić swoją pozycję w oczach inwestorów, instytucji finansowych, klientów oraz pracowników – dodaje.
źródło: materiały organizatora