Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) uważają, że działania rządu prowadzą do dyskryminacji branży paliwowej. Organizacje wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają niepokój planami rządu, których celem ma być ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Redakcja “Poradnik Handlowca” pisała na ten temat w majowym numerze naszego magazynu.
“Działania rządu pod pozorem walki z problemami alkoholowymi prowadzą do ewidentnej i niczym nieuzasadnionej dyskryminacji branży paliwowej w porównaniu do innych kanałów dystrybucji alkoholu w Polsce” – czytamy w oświadczeniu. Organizacje uważają, że “propozycje rządu po pierwsze nie służą osiągnięciu celu ograniczenia spożycia napojów alkoholowych w Polsce, po drugie godzącą w podstawowe prawa przedsiębiorców, chronione na gruncie Konstytucji RP i prawa Unii Europejskiej – a po trzecie mogą prowadzić do negatywnych skutków dla konsumentów paliw”.
Zdaniem organizacji, zakaz sprzedaży alkoholu nocą wyłącznie na stacjach paliw w znikomym stopniu przełoży się na ograniczenie fizycznej dostępności alkoholu. “Stacji paliw, na których prowadzi się sprzedaż napojów alkoholowych, jest w Polsce ok. 5,5 tys. Tymczasem wszystkich punktów sprzedaży napojów alkoholowych według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) na koniec 2022 r. było blisko 121 tys. Oznacza to, że po wprowadzeniu nocnej prohibicji wyłącznie na stacjach paliw wciąż konsumenci będą mieli możliwość zakupu alkoholu w ponad 100 tys. innych miejsc” – twierdzi POHiD.
Według danych POPiHN (Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego) za pierwszy kwartał 2024 r. sprzedaż napojów alkoholowych na stacjach paliw to tylko 2,2 % wolumenu i 2,6 % wartości sprzedaży napojów alkoholowych ogółem. “Dane te odnoszą się do sprzedaży przez całą dobę, a udział sprzedaży nocnej byłby jeszcze mniejszy” – czytamy w oświadczeniu.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu, które mają być uwzględnione w projekcie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy obejmują zakaz promocji cenowej alkoholu, obostrzenia dotyczące opakowań oraz zobowiązanie sprzedawców do weryfikacji wieku kupującego w razie wątpliwości.
Planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach od 22 do 6. Początek obowiązywania przepisów planowany jest na 1 stycznia 2025 r.
“Pełzająca prohibicja”
źródło: PIPP/POHiD
oprac.: red.