Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas, w którym sklepy notują najwyższy w skali roku wzrost obrotów. Według badań Cushman & Wakefield w galeriach handlowych w dużych miastach wzrost ten może wynosić nawet 80%. Dla wielu sklepów sezon świąteczny zaczyna się już w połowie października – do sprzedaży trafiają wtedy bożonarodzeniowe ozdoby, prezenty i choinki. Placówki handlowe przyciągają klientów nie tylko świątecznymi dekoracjami, lecz także promocjami i łączonymi ofertami sprzedaży. Zdaniem ekspertów podstawowym elementem powinna być jednak oferta handlowa i sposób jej przedstawienia.
Merchandising, a więc sposób ekspozycji i prezentacji towaru, ma duże znaczenie. Według ekspertów prawidłowe wyeksponowanie produktu może zwiększyć jego sprzedaż nawet o 30%. Towar musi być więc dobrze widoczny na półce – najlepiej na wysokości oczu potencjalnego klienta, czyli ok. 160 cm i na środku półki. Należy dbać, by na każdej półce rozkładać towar w dużej ilości, ale nie w nadmiarze. Dobrze widoczna powinna być także cena produktu.
W merchandisingu istotne jest również wykorzystywanie konkretnych stref sklepu. Największą popularnością wśród klientów cieszą się produkty wystawione przy kasach oraz na skrzyżowaniach przejść. Zdecydowanie mniej uwagi klienci poświęcają towarom umieszczonym przy wejściu do sklepu oraz w jego rogach. Eksperci doradzają ponadto umieszczanie w placówkach handlowych plakatów i wywieszek promocyjnych. Równie ważna jest odpowiednio dobrana muzyka w sklepie – amerykańscy naukowcy wykazali, że klienci spędzają więcej czasu w sklepie, w którym puszczana jest spokojna i cicha muzyka. W okresie przedświątecznym dobrym rozwiązaniem są też kolędy, które wprowadzają klienta w bożonarodzeniowy nastrój.
Merchandising opiera się na zasadzie AIDA, z ang. attention interest desire action. Jego celem jest przykucie uwagi klienta, nawet takiego, który nie zamierzał dokonywać zakupu, wzbudzenie w nim potrzeby posiadania danego produktu oraz nakłonienie do jego zakupu.
źródło: newseria.pl