Rozporządzenie dot. wysokości kaucji wymaga jeszcze dwóch podpisów. Natomiast można się spodziewać, że na przełomie czerwca i lipca br. nastąpi publikacja dokumentu w dzienniku ustaw. Trwają też konsultacje międzyresortowe, które obejmują między innymi Ministerstwo Finansów (ze szczególnym akcentem na VAT) i kancelarię premiera.
Podczas obrad poinformowano o potrzebie stworzenia instytucji parasolowej. Wkrótce Ministerstwo poda więcej informacji w tej sprawie.
Istotną kwestią łączącą się z tematem systemu kaucyjnego jest początek jego wprowadzenia. Poinformowano o podjęciu decyzji, że o przesunięciu czasu wdrożenia nie ma mowy. Natomiast nie ma przymusu akcesu do systemu w 2025 r. Priorytetem dla Ministerstwa jest, by system zaczął działać.
31 maja skończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmian ustawy o opakowaniach, które wprowadza system. Teraz ministerstwo ma czas na wybór operatorów systemu i podpisaniu z nimi umów. Wybrano dwie spółki: “Zwrotka” i “PolKa”. Wniosek zgłosił również podmiot o nazwie “OK”, który czeka teraz na akceptację ministerstwa.
Logo systemu kaucyjnego
Ministerstwo opublikowało także znak graficzny. Logo z napisem „kaucja” na butelkach i puszkach może się zacząć pojawiać pod koniec roku, gdyż od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać długo wyczekiwany system kaucyjny. Kaucja zwrotna będzie pobierana za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
oprac.: red.
Przeczytaj także: Grupa Schwarz (LIDL i KAUFLAND) kolejnym operatorem systemu kaucyjnego w Polsce?