Jak co roku nadchodzący Dzień Kobiet stanowi doskonałą okazję do podsumowania i przeanalizowania sytuacji pań na rynku pracy. Skorzystała z niej Sodexo Polska, która po wszelkich analizach podała, że spośród 2 000 pracowników tej firmy blisko 1 300 osób to kobiety.
Tendencję tę widać także w zarządzie firmy. Wieloma działami w polskim Sadexo kierują kobiety. Praktyka ta odzwierciedla dbałość o zachowanie równowagi w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn w Sodexo na poziomie globalnym. Należy podkreślić, że w globalnych strukturach Sodexo kobiety stanowią 38% członków zarządów, a 43% z nich piastuje stanowiska menadżerskie wyższego i średniego szczebla. Ponadto niemal 45% pań to menedżerowie jednostek Sodexo, w których firma proponuje usługi o różnym profilu np. prowadzenie restauracji lub obsługę techniczną nieruchomości.
– Jesteśmy dumni, że w naszej firmie dbamy o równowagę płci na wszystkich stanowiskach – mówi Monika Bentkowska, dyrektor działu HR w Sodexo Polska – Kobiety z powodzeniem kierują działaniami kluczowymi dla całej naszej organizacji, co niesie za sobą pozytywny wkład w rozwój nie tylko firmy, ale i całego rynku, bez względu na branżę – dodaje.
Pomimo pozytywnych wyników Sodexo w Polsce, a także na świecie, wciąż jesteśmy świadkami obecnego na rynku problemu tzw. “szklanego sufitu”. Dlatego firma Sodexo wspiera wszelkie inicjatywy, które uświadamiają społeczeństwu, jak ogromne znaczenie ma zachowanie równowagi płci w globalnym rozwoju gospodarczym.
– Elastyczność, empatia i nastawienie na dialog są niezmiernie istotne w każdym przedsiębiorstwie, w którym najważniejszym zasobem są ludzie – mówi Agnieszka Huszczyńska, menedżer kontraktu Sodexo na Stadionie Narodowym w Warszawie. – Na co dzień nie do przecenienia jest to, że wszystkie wiemy, iż nasz rozwój w strukturach firmy zależy tylko od naszego osobistego zaangażowania i predyspozycji. Mnie, jako liderowi tak dużego przedsięwzięcia, jak obsługa cateringowa Stadionu Narodowego, daje to przewagę nad tymi konkurentami, którzy nie w pełni doceniają kobiecą część swoich zespołów. Mam bowiem możliwość w pełni korzystać z potencjału wszystkich współpracowników bez wyjątku. Kobiety zaś wyjątkowo często potrafią pozytywnie zaskoczyć poziomem swojego zaangażowania.
Ponadto w sierpniu 2012 roku firma przyłączyła się do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, która jest dokumentem promującym politykę równego traktowania i zarządzania różnorodnością, a także aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.
– Z mojego punktu widzenia kobiety doskonale równoważą w firmie czasem zbyt męski styl pracy i współpracy, przełamując w korzystny sposób podejście do biznesu. Są dobrymi negocjatorami i świetnie zjednują sobie klientów w celu nawiązania i utrzymywania długofalowej relacji – podkreśla Bartosz Klimek, dyrektor sprzedaży Sodexo Polska.
W bieżącym roku firma Sodexo zaangażuje się w cztery „kobiece” inicjatywy : The Women Corporate Directors Global Institute, Nowy Jork (maj 2014), The Women’s Forum Meeting, Sao Paulo (maj 2014), The Global Summit of Women, Paryż (czerwiec 2014) i The Women’s Forum Global Meeting, Deauville (czerwiec 2014).
Warte podkreślenia są ubiegłoroczne badania przeprowadzone przez Eurobarometr, które wskazały, że ponad 90% Europejczyków uważa, iż równość kobiet i mężczyzn ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa.