Gdyński startup technologiczny, ISS RFID, zakończył jeden z pierwszych etapów wdrożenia systemu radiowej identyfikacji ładunku w magazynach firmy Rossmann w Łodzi. RFID to jeden z elementów składowych, wspierających automatyzację nowego magazynu, który ograniczył czasochłonność oraz zminimalizował błędy podczas załadunku. Wdrożenie trwało 12 miesięcy, i pozwoliło na usprawnienie zarządzania gospodarką środków transportowych.
Z rozwiązania, opartego na technologii RFID, która polega na radiowej identyfikacji towarów wyposażonych w znaczniki, skorzystała sieć drogeryjna Rossmann. Dzięki zdalnej identyfikacji przedmiotu oznaczonego tagiem RFID, który przesyła zwrotnie informacje o swoim statusie do czytnika, zautomatyzowano jeden z procesów w najnowszym magazynie centralnym w Łodzi.
Celem wprowadzania systemu RFID w magazynie wysyłkowym firmy Rossmann była optymalizacja procesu obsługi załadunku towarów, przy jego maksymalnej automatyzacji, wraz z kontrolą wysyłanych towarów. Sieć realizuje około 1000 wysyłek tygodniowo w trybie całodobowym. Prawdziwą rewolucją była więc automatyczna identyfikacja kilkudziesięciu tysięcy boksów z towarami przeznaczonymi do wysyłki, poprzez wyposażenie ich w trwale przymocowane tagi RFID. W każdym doku zainstalowano czytnik oraz 4 anteny. Z kolei na zewnątrz zamontowano zintegrowane czytniki nad dokami i 15 kontrolujących ruch pojazdów na terenie zakładu, które monitorują wagi oraz wjazdy i wyjazdy.
Wdrożony system RFID wykrywa ruch kontenerów na dokach załadunkowych, rozróżniając kierunek ruchu w czasie rzeczywistym, nawet w momencie jednoczesnego ich przejazdu w przeciwnych kierunkach. Pozwala także kontrolować proces załadunku pojazdów, potwierdzać jego poprawność, tj. wysyłkę właściwego towaru do właściwego sklepu. Dzięki nowemu systemowi usprawniono pracę kierowców i pracowników magazynu.