Senat pracuje nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która ma określić zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców.
Możliwe, że sklepy czekają nowe obowiązki – będą musiały przekazywać żywność o bliskim terminie przydatności organizacjom pożytku publicznego. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą kary. Senatorzy chcą, by dystrybutorzy mogli bardziej włączyć się w zapobieganie marnowaniu żywności.
Koszty związane z marnowaniem żywności w Unii Europejskiej oszacowano na około 143 mld euro w 2012 r., z tego 10 mld euro dotyczy etapu dystrybucji. W przypadku Polski brak jest szczegółowych i bieżących szacunków skali marnowania żywności. Zgodnie z danymi Eurostatu z 2006 r., w Polsce marnuje się ok. 9 mln ton żywności rocznie. W przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, Polska jest na 5 miejscu w Unii Europejskiej pod względem marnowanej żywności (235 kg/os/rok) – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Celem projektowanych zmian jest włączenie dystrybutorów żywności do funkcjonujących i wprowadzanych mechanizmów w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności.
Projektowana regulacja otwiera możliwość przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż żywności na powierzchni powyżej 250 m2, w których sprzedaż środków spożywczych przekracza 50% obrotu w stosunku do wszystkich towarów, podjęcie dodatkowych działań zmierzających zapobieganiu marnowania żywności, tworząc mechanizm przekazywania nieodpłatnie niesprzedanych produktów żywnościowych, z zastosowaniem dotychczasowych ulg podatkowych w tym zakresie. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek poniesienia przez sprzedawców żywności opłaty za wytwarzanie odpadów, określonych w katalogu odpadów jako „Produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia”. Środki pochodzące z opłat miałyby być przekazywane organizacjom pożytku publicznego, z którymi sprzedawcy żywności zawarli umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. Opłata jest pomyślana jako swoista sankcja finansowa dla sprzedawców żywności, którzy pomimo zaproponowanych w projekcie mechanizmów przekazywania nieodpłatnie niesprzedanych produktów żywnościowych, wytwarzaliby nadal znaczne ilości odpadów „żywnościowych.
Obecnie projekt został skierowany do Komisji Ustawodawczej, Komisji Środowiska oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Termin na przygotowanie sprawozdania upływa 26 września 2016.