Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), we wrześniu 2024 r. wzrost w dziale artykułów spożywczych kształtował się na poziomie 5,0%.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2023 roku, wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 18,7%, w gospodarce odpadami; odzysku surowców – o 7,6%, w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 7,4%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,7%, artykułów spożywczych – o 5,0%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 4,2%.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej odnotowano w m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 21,0%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 17,6%, w produkcji urządzeń elektrycznych – o 15,7%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,7%, napojów – o 4,4%, maszyn i urządzeń – o 2,9%., metali – o 2,1%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 2,0%.
Produkcję sprzedaną wyraża się w cenach realizacji, tj. w cenach faktycznie uzyskiwanych w transakcjach sprzedaży z bezpośrednimi odbiorcami, w wartości netto tj. bez należnego od tej sprzedaży podatku od towarów i usług (VAT).
źródło: PAP Biznes
oprac.: red.