Założenia nowego Prawa działalności gospodarczej mogą w drugiej połowie listopada trafić do konsultacji publicznych, zapowiada resort gospodarki. Ustawa ma wprowadzić m.in. zasadę domniemania uczciwości w relacjach administracja-przedsiębiorcy.
– Do połowy listopada chcemy zakończyć wewnętrzne konsultacje i wysłać założenia projektu do konsultacji. Chodzi o to, żeby parlament w tej kadencji miał możliwość dokończyć prace nad ustawą – powiedział PAP wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.
Nowe Prawo działalności gospodarczej – zapowiedziane w exposé premier Ewy Kopacz – ma zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, stworzyć zasadnicze ramy prawne dla funkcjonowania przedsiębiorczości w Polsce, a zarazem stanowić rodzaj “karty praw i gwarancji” dla firm, na którą przedsiębiorcy będą się mogli powoływać w kontaktach z urzędami.
– Kluczową kwestią będzie przyjęcie tego dokumentu w innych ministerstwach – przyznał Mariusz Haładyj.
Ustawa ma zawierać “katalog wyraźnie sformułowanych zasad dotyczących praw i gwarancji przedsiębiorców” w relacjach z administracją, który miałby “walor uniwersalny” dzięki zapewnieniu ustawie “centralnego miejsca w systemie prawa gospodarczego”. Część z nich dotyczy relacji pomiędzy przedsiębiorcami, jak np. podkreślona zasada uczciwej konkurencji czy poszanowania dobrych obyczajów, ale gros to różnego rodzaju gwarancje dla przedsiębiorców.
Jak powiedział wiceszef MG, resort pracuje w tej chwili nad uściśleniami prawnymi katalogu praw przedsiębiorców.
– Dokonujemy także bardzo szczegółowego przeglądu obecnej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pod kątem tego, co można z niej »wyciąć« lub przenieść do innych ustaw. Chciałbym, żeby nowa ustawa miała maksymalnie kilkadziesiąt artykułów, a nie tak jak dzisiaj – znacznie ponad sto – wskazał przedstawiciel MG.
Źródło: PAP