Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym. Dotyczą one m.in. wyłączenia obowiązku zbiórki opakowań po produktach mlecznych oraz stworzenie tak zwanego zamkniętego systemu obiegu kaucji. W poprawkach do ustawy wprowadzono także obowiązek przyjmowania szklanych opakowań wielokrotnego użytku w placówkach handlowych o powierzchni poniżej 200 m².
Zgodnie z informacjami zawartymi w Ocenie Skutków Regulacji, projekt wprowadza zmiany przepisów mające na celu utworzenie i wdrożenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji. Wyjaśniono, że ten system opiera się na pobieraniu kaucji na każdym etapie łańcucha dystrybucji, co pozwoli na uszczelnienie systemu oraz monitorowanie przepływów kaucji.
“Mechanizm ten wyeliminuje możliwości defraudacji kaucji, problemów z jej rozliczeniem pomiędzy podmiotami reprezentującymi oraz zagwarantuje poprawne rozliczanie się operatorów z jednostkami handlu detalicznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie” – poinformowano.
W projekcie nowelizacji ustawy wprowadzono również przepis, który wyłącza opakowania po mleku i produktach mlecznych z obowiązku zbiórki w ramach systemu. Pierwotnie planowano, że opakowania te będą objęte systemem kaucyjnym od 2026 roku. W połowie czerwca bieżącego roku, wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że na prośbę branży, opakowania te zostaną wyłączone z systemu, a głównym argumentem przemawiającym za tym była “kwestia sanitarna”.
Sklepy poniżej 200 m2
W projekcie ustawy wprowadzono obowiązek przyjmowania szklanych opakowań wielokrotnego użytku w placówkach handlowych o powierzchni poniżej 200 m², pod warunkiem, że sprzedają one napoje w takich butelkach.
“Ocenia się, że takie rozwiązanie, do którego w ramach obecnie działającego systemu zarówno klienci, jak i działające lokalnie sklepy są przyzwyczajone, przeciwdziałać będzie spadkom obrotów tych sklepów oraz ryzyku odejścia klientów do punktów, w których mogą kaucję odzyskać” – dodano.
oprac.: red.