Eksperci bazując na danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictw (FAO) przeanalizowali samowystarczalność żywnościową poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Polska wypadła w tym zestawieniu najlepiej.
Eksperci Credit Agricole Bank Polska obliczyli wskaźniki samowystarczalności dla poszczególnych krajów europejskich biorąc pod uwagę 9 kategorii: zboże, tłuszcze roślinne, tłuszcze zwierzęce, mleko, jaja, mięso, owoce, warzywa, ryby i owoce morza. Polska okazała się w tym zestawieniu najlepsza, spełniając kryteria samowystarczalności w produkcji żywności aż w 7 kategoriach na 9. Tylko w przypadku produkcji tłuszczów roślinnych oraz ryb i owoców morza nie możemy się poszczycić samowystarczalnością.
W zestawieniu za Polską znalazła się Holandia z sześcioma kategoriami samowystarczalności, a dalej z pięcioma kategoriami uplasowały się takie kraje jak: Dania, Łotwa, Węgry, Hiszpania. Niemcy znalazły się w grupie państw spełniających cztery kryteria.
Nie oznacza to, że kraje takie jak np. Szwecja, która z jednym spełnionym kryterium samowystarczalności znalazła się przy końcu rankingu, mają problemy z zapewnieniem żywności. FAO definiuje samowystarczalność żywieniową jako stan, gdy zagwarantowane jest trwałe zabezpieczenie żywnościowe kraju przy jednoczesnym spełnieniu warunków dostępności żywności, w tym dostępności dla ogółu społeczeństwa oraz jej spełniania standardów odżywczych.
źródło: rp.pl