Niedobór kakao spowodowany problemami klimatycznymi i logistycznymi doprowadził do wzrostu cen czekolady na całym świecie – mówi Marek Przeździak, Prezes Polbisco Polskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych. – Rolnicy zmagają się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które wpływają na plony. Dodatkowo zakłócenia w łańcuchach dostaw powodują trudności w transporcie kakao. Eksperci przewidują, że konsumenci będą musieli przygotować się na wyższe ceny czekolady w nadchodzących miesiącach.
Problemy Produkcyjne w Afryce Zachodniej
Kryzys jest spowodowany problemami produkcyjnymi w Afryce Zachodniej, głównie w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, skąd pochodzi 70% światowego kakao. Choroby roślin, rezygnacja rolników z upraw kakao oraz starzejące się drzewa obniżają plony.
Firmy z naszej branży, nawet te zaopatrujące się w kakao z innych regionów, odczuwają skutki kryzysu. Zmniejszona podaż z Afryki wpływa negatywnie na ceny tego surowca, jak i na działalność producentów. Kakao nie jest jedynym składnikiem, który drożeje; od początku 2023 roku ceny cukru również są wysokie, co dodatkowo podnosi koszty produkcji.
Obawy o niedobór podaży kakao dotyczą w dużej mierze mniejszych producentów. Niektóre firmy zaczęły gromadzić zapasy na święta już dwa miesiące wcześniej niż zwykle, co podnosi koszty operacyjne. Trudna równowaga między pokrywaniem kosztów a nie odstraszaniem cenami konsumentów staje się coraz większym wyzwaniem. Branża obawia się, że systemowe problemy w Afryce mogą sprawić, że wyższe ceny surowców utrzymają się na dłużej.
Branża słodyczy zauważa, że wraz z końcem lata i nastaniem chłodniejszych dni konsumenci częściej wybierają produkty, w składzie których dominuje czekolada. Ten wzrost sprzedaży trwa od września do Świąt Bożego Narodzenia, co wymusza dostosowanie produkcji do większego zapotrzebowania na rynku. W obliczu wysokich cen kakao i innych surowców, producenci muszą balansować między kosztami a zadowoleniem konsumentów.
Dodatkowymi problemami branży są m.in. wysoki VAT, nowe regulacje prawne, wysokie koszty produkcji i surowców, transportu oraz zatrudnienia.
Polbisco Stowarzyszenie Polskich Wyrobów Cukierniczych i Czekoladowych jest Członkiem Caobisco – Stowarzyszenia zrzeszającego stowarzyszenia branżowe z krajów członkowskich UE .
Dzięki przynależności do CAOBISCO, Polbisco może nie tylko aktywnie podejmować działania w Polsce, ale także uczestniczyć w inicjatywach na szczeblu unijnym oraz utrzymywać bezpośredni kontakt z członkami Komisji Europejskiej. Polbisco na bieżąco monitoruje propozycje oraz zmiany w prawie, aktywnie uczestniczy w procesie legislacji, co pozwala naszym członkom na wcześniejsze przygotowanie się do nowych wyzwań.
źródło: POLBISCO
oprac.: red.