Polacy pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w kraju. Niskie bezrobocie, rosnące płace i polepszające się pakiet socjalny powodują, że Polacy są największymi optymistami w regionie – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Według oczekiwań Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i OECD polska gospodarka ma wzrosnąć w ciągu roku aż o 4 proc. Gospodarka napędzana jest głównie przez konsumentów, a nie inwestycje.
Dobra koniunktura na rynku spowodowała, że według danych GUS, wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł do 3,4 pkt. Wynika więc z niego, że liczba optymistów gospodarczych jest większa niż pesymistów.
Na pozytywne nastroje wpływa malejąca stopa bezrobocia, która jest najniższa od stycznia 1991 r. Spowodowało to zwiększoną konkurencję o pracownika, co skutkuje podwyżką płac i warunków zatrudnienia. Ludzie pozytywnie odnoszą się także do możliwości znalezienia pracy w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Budżet domowy Polaków poprawia się również dzięki zwiększeniu wysokości świadczeń socjalnych. Największa w tym zasługa programu „Rodzina 500 plus” oraz podwyżek emerytur i ich waloryzacji.
Jak wynika z danych przedstawionych przez CBOS, które współpracowało z organizacjami badawczymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Węgry), Polacy są liderami w zadowoleniu z sytuacji w swoim państwie. Najwyżej spośród wszystkich oceniliśmy warunki materialne swoich gospodarstw domowych, sytuację gospodarczą kraju oraz prognozy gospodarcze na najbliższy rok. Nieznacznie ustępują nam Czesi.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: Pixabay