POHiD krytycznie ocenia projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, jako że podatek o stawce progresywnej łamie zasady konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (m.in. art. 32) dotyczące równego traktowania podmiotów gospodarczych. Jest również sprzeczny z prawem europejskim, gdyż stanowi nieuprawnioną pomoc państwa (Komisja Europejska zakwestionowała podatek progresywny na Węgrzech). Projekt narusza również europejskie przepisy zakazujące dyskryminacji podmiotów gospodarczych.
Z raportów Crido Taxand wynika, że przy tak zaproponowanej konstrukcji podatku progresywnego, daninę w wysokości 1,9 mld PLN w 80% (tj. kwotę 1,5 mld PLN) zapłaci 10 zagranicznych sieci handlowych, a tylko 20% tej kwoty (tj. 0,4 mld PLN) pochodzić będzie od sieci o kapitale polskim. Ponadto, zwolnienie z podatku sprzedaży przez internet stanowi jawną formę dyskryminacji.
POHiD od początku był i jest przeciwny wprowadzeniu dodatkowego podatku sektorowego. Jeśli jednak jest to konieczne, to powinien być to podatek powszechny, obejmujący wszystkie podmioty gospodarcze.
W procesie konsultacji nie zostały uwzględnione postulaty i argumenty POHiD, wskazujące na fakt, że niski podatek liniowy pozwoliłby osiągnąć cel fiskalny bez naruszania prawa i racjonalności gospodarczej. POHiD wielokrotnie zwracał uwagę na negatywne skutki i wpływ podatku na konsumentów, pracowników, inwestycje oraz skutki dla branż powiązanych z handlem, w szczególności dla sektora przetwórstwa. 80% produktów spożywczych sprzedawanych w sieciach handlowych pochodzi od polskich dostawców, a eksport polskich produktów poprzez sieci wynosi 10 mld PLN rocznie. POHiD jest również przeciwny pobieraniu daniny na koniec miesiąca z uwagi na zmienność koniunkturalną, charakterystyczną dla naszej branży.
Możliwość odliczenia nowego podatku od podstawy CIT to bardzo mało w stosunku do postulatów branży i wyników niezależnych analiz ekonomicznych i prawnych.
Proces konsultacyjny nie spełnił założeń i oczekiwań POHiD, gdyż nie został uwzględniony głos zagranicznych koncernów handlowych, które zainwestowały w Polsce 50 mld Euro i zatrudniają 200 000 pracowników.