Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Belgii reprezentującej Radę UE doszli do porozumienia. Organy europejskie wdrożą w życie zakaz pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań keczupu w restauracjach czy minibutelek szamponu w hotelach.
W związku z porozumieniem od 2030 r. zostaną zakazane różnego rodzaju „formaty opakowań plastikowych jednorazowego użytku”. Nowe przepisy oznaczają ograniczenia dotyczące m.in. jednorazowych opakowań plastikowych na owoce i warzywa, żywność i napoje, przyprawy, sosy w branży restauracyjno-hotelarskiej, na drobne produkty kosmetyczne i toaletowe stosowane w sektorze zakwaterowania (np. szampony) oraz do bardzo lekkich toreb plastikowych (np. oferowanych na targowiskach z artykułami spożywczymi sprzedawanych luzem).
Porozumienie zostanie następnie przedłożone do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w Radzie oraz parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska. Jeżeli zostanie zatwierdzone (formalnie przyjęte przez obie instytucje) będzie mogło zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejść w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać po 18 miesiącach od publikacji.
Źródła: biznes.pap.pl/naukawpolsce.pl
Oprac.: red.