Unia Europejska opracowuje dyrektywę, która zakłada zmniejszenie ilości opakowań szklanych wyrzucanych do kontenerów. Jej autorzy chcą, aby były one lżejsze i bardziej ekologiczne.
Europosłowie są przekonani, że jeśli producenci nie zostaną zobowiązani do większej odpowiedzialności za opakowania, do roku 2030 ilość opakowań wyrzucanych na śmietnik wzrośnie o 19%.
Twórcy dyrektywy przewidują, że do roku 2030 do ponownego użycia będzie nadawało się 10% opakowań po napojach alkoholowych (z wyjątkiem wina i wódek) oraz 25% do roku 2040. Co do butelek po winie, za sześć lat ma to być 5%, a do roku 2040 – 15%. Jeśli chodzi o butelki po wodzie i innych napojach, planuje się, że 10% z nich będzie nadawać się do ponownego użycia do roku 2030, a 25% do roku 2040.
Producenci opakowań szklanych wyrażają obawy co do negatywnego wpływu ustawy na ich działalność. Podkreślają, że szkło jest znacznie cięższe od tworzyw sztucznych czy aluminium, a zbyt cienkie szkło może być łamliwe i stanowić zagrożenie. Dodają, że zmiana technologii produkcji szkła nie będzie łatwa.
źródło: Interia
oprac.: red.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Grupa Żywiec podpisała warunkową umowę sprzedaży Browaru Leżajsk