Według najnowszego badania NielsenIQ, które zostało dziś udostępnione, 34% polskich konsumentów twierdzi, iż obecnie kupuje więcej produktów brandowych niż przed pandemią COVID, podczas gdy 47% uważa mniejsze marki za bardziej autentyczne. Konsumenci również silnie poszukują marek, które będą im odpowiadały – 59% respondentów twierdzi, że jeśli poszukają wystarczająco dobrze, są w stanie znaleźć markę, która w pełni spełni ich oczekiwania.
Wnioski te pojawiły się w badaniu Brands Balancing Act, które pokazuje jak presja inflacyjna zmienia sposób w jaki małe i średnie marki mogą uzasadnić swoje znaczenie i pozostać istotnymi względem kluczowych wartości poszukiwanych obecnie przez klientów. Badanie przedstawia również, że:
- 43% polskich konsumentów preferuje zakupy produktów wytwarzanych lokalnie przez małe firmy w ich regionie
- 47% stara się wspierać mniejsze marki jeśli to możliwe, ale często nie jest w stanie odnaleźć tych marek na półce
- 47% sądzi, że mniejsze marki są bardziej autentyczne i wiarygodne niż marki dużych koncernów
- 46% uważa, że mniejsze marki są zazwyczaj droższe, lecz konsumenci są gotowi by zapłacić za nie nieco więcej.
“Pomimo, że małe i średnie marki mogą być mniej rozpoznawalne przez respondentów, mają duży potencjał w obecnie zmieniającym się otoczeniu konsumenckim. Nasze dane pokazują, że pandemia zmieniła potrzeby konsumentów, ich wartości oraz priorytety, co przełożyło się na znaczne zmiany ich zachowań zakupowych”, potwierdza Karolina Zajdel-Pawlak, Dyrektor Zarządzająca w NielsenIQ Polska.
Pośród wielu powodów, dla których kupujemy dane marki – dobra relacja ceny do jakości (86%), dostępność (82%) oraz jakość produktu (82%) są najważniejszymi czynnikami decyzji zakupowych. W miarę jak ceny kontynuują wzrosty pośród kategorii produktowych, przystępność cenowa staje się głównym czynnikiem w zakupach funkcjonalnych.
“Biorąc pod uwagę, że 48% respondentów globalnie twierdzi, że w przyszłości planują więcej wydawać na mniejsze marki, jest jasnym, że małe i średnie firmy, które zrozumieją czynniki zakupowe w tym nowym otoczeniu, będą głównymi beneficjentami zmieniających się preferencji konsumenckich.”, mówi Zajdel-Pawlak.
“Dzisiejsze otoczenie makroekonomiczne stworzyło idealne zawirowania, dzięki którym małe i średnie firmy łatwiej dotrą do konsumentów. Kluczowe będzie znalezienie właściwych przewag, bazując na wlaściwych danych konsumenckich co pozwoli rozwijać się w tym otoczeniu.”