W sercu zakładu produkcyjnego w Tymbarku od prawie 30 lat swoje miejsce znajduje wyjątkowy mieszkaniec – bocian biały, symbolizujący związek marki Tymbark z naturą. Nic więc dziwnego, że gdy firma produkująca soki i napoje zdecydowała się na inwestycję i rozbudowę zakładu, zatroszczyła się o bocianie gniazdo, przenosząc je w bezpieczne miejsce na terenie. Marka nie poprzestała jednak na tym i we współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym zadbała także o los innych ptaków. Tymbarkowy bocian również w tym roku szczęśliwie powrócił do swojego gniazda. Losy Tymbka można śledzić na żywo na stronie, na której znajdują się też liczne informacje dotyczące działań z zakresu pomocy bocianom.
Symbol Tymbarku
Pewnego dnia w 1998 roku do zakładu w Tymbarku zawitał bocian biały, który szybko zadomowił się w tym miejscu, otrzymując imię Tymbek. Ptak ten od razu stał się prawowitym członkiem rodziny Tymbarku, zakładając gniazdo na kominie jednego z budynków, a po pewnym czasie dołączyła do niego partnerka. W 2023 roku, wraz z rozbudową zakładu, marka Tymbark we współpracy z ornitologiem, postanowiła zatroszczyć się o bezpieczeństwo bociana i przenieść jego gniazdo w nowe miejsce. Tymbek i jego partnerka wrócili do gniazda i szybko się w nim zadomowili. Ich codzienne życie można podglądać na żywo na stronie poświęconej tymbarkowym bocianom: https://bocian.tymbark.com/.
Wsparcie dla bocianów
Historia bociana Tymbka zainspirowała markę do pomocy innym bocianom. W tym roku, we współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym w okresie zimowym, kiedy gniazda bocianie są puste, przeniesiono, naprawiono lub zabezpieczono siedem bocianich gniazd na terenie Polski
– Prowadzone działania były precyzyjnie dopasowane do potrzeb. Wybraliśmy gniazda wymagające największego wsparcia. Część z nich ze względu na wielkość i ciężar, sięgający nawet ponad 1,5 tony, trzeba było „odchudzić”, by nie uległy zawaleniu. W innych dokonaliśmy zabiegów przycięcia gałęzi zasłaniających swobodny dolot bociana do gniazda. Były też przypadki, gdzie musieliśmy przenieść gniazda na nową, bardziej stabilną konstrukcję – wyjaśnia Stanisław Czyż, Koordynator Programu Poznania i Ochrony Białego Bociana w Polsce z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
źródło: Grupa Maspex
oprac.: K. Walkowiak