Faktoring pozwala uwolnić pieniądze na wystawionych fakturach. Oznacza to, że jeśli wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności, możesz uzyskać widniejącą na niej kwotę nawet w kilka minut. Dowiedz się, czym jest faktoring, jakie korzyści przynosi i jakie są jego rodzaje. Sprawdź, czy i kiedy możesz z niego skorzystać.
Czym jest faktoring?
Definicja i rodzaje faktoringu mogą brzmieć nieco skomplikowanie, jednak w istocie to usługa o prostych zasadach, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca wystawiający faktury.
Faktoring polega na zamianie faktur na gotówkę nawet w kilka minut. Jeśli wystawisz fakturę z odroczonym terminem płatności, możesz „sprzedać” ją faktorowi, czyli firmie faktoringowej. Dzięki temu niemal od razu otrzymujesz pieniądze, zamiast czekać, aż Twój kontrahent ureguluje należność.
Jak działa faktoring?
Działanie faktoringu można opisać w kilku punktach:
- Wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności.
- Przekazujesz fakturę firmie faktoringowej (faktorowi).
- Otrzymujesz pieniądze nawet w 5 minut.
- Gdy Twój kontrahent zapłaci fakturę, rozliczasz się z faktorem.
Rodzaje faktoringu
Istnieje wiele różnych rodzajów faktoringu. Dzieli się je ze względu m.in. na zasady ponoszenia ryzyka, jawność finansowania oraz zasady obsługi. Oto kilka najważniejszych rodzajów tej usługi:
Faktoring pełny (bez regresu)
W tym przypadku firma faktoringowa przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty przez kontrahenta faktor ponosi pełną odpowiedzialność za spłatę długu. Faktoring pełny jest zazwyczaj droższy, ale oferuje zabezpieczenie dla przedsiębiorcy.
Faktoring niepełny (z regresem)
Polega na tym, że ryzyko niewypłacalności kontrahenta ponosi przedsiębiorca. Jeżeli kontrahent nie spłaci swojego długu, przedsiębiorca musi zwrócić otrzymane od faktora pieniądze niezależnie od tego, czy otrzymał zapłatę, czy nie. Ta forma faktoringu jest zazwyczaj tańsza, ale nie oferuje pełnej ochrony przed ryzykiem niewypłacalności.
Faktoring jawny
W tym przypadku kontrahent wie o przejęciu wierzytelności i spłaca swoje zobowiązania na konto faktora. To często stosowany rodzaj faktoringu, ponieważ daje on sygnał, że przedsiębiorca nie ma nic do ukrycia, działa transparentnie. Zazwyczaj będzie także najtańszą opcją.
Faktoring cichy
Kontrahent nie jest informowany o cesji wierzytelności. Wszystkie formalności związane z regulacją należności odbywają się pomiędzy przedsiębiorcą a firmą faktoringową.
Zalety faktoringu
Najważniejszą zaletą faktoringu jest to, że ułatwia utrzymanie płynności finansowej. Umożliwia szybkie otrzymanie środków za sprzedane towary lub usługi, bez konieczności czekania na termin płatności ustalony z kontrahentem. Ponadto nie wymaga ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty otrzymanej sumy, ponieważ są nimi tak naprawdę wystawione faktury. Kolejną zaletą tej usługi jest zabezpieczenie przed niewypłacalnością kontrahenta – w przypadku faktoringu pełnego.
*artykuł zewnętrzny*