Kiedy decydujemy się na pożyczkę pozabankową, zapewne zależy nam na czasie – czyli szybkiej wypłacie środków na konto, braku konieczności przedstawiania dokumentów poświadczających nasze zatrudnienie i wysokości wynagrodzenia. Możliwe, ze kiedyś podwinęła nam się noga i nasza historia kredytowa nie należy do najlepszych, co wyklucza zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku. Mamy zatem do wyboru firmy pożyczkowe. W głowie jednak tli nam się myśl, przypominająca o nieuczciwych pożyczkodawcach. Czy musimy się obawiać instytucji pozabankowych? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczek pozabankowych, żeby nie stracić?
Kluczem jest godna zaufania firma pożyczkowa
Wybór odpowiedniej firmy pożyczkowej może nastręczać problemów, ze względu na ich bardzo dużą ilość na polskim rynku. Możemy jednak znaleźć firmy, które szczycą się wieloletnim doświadczeniem, zaufaniem klientów i dbających o najwyższe standardy. Niektórzy, szukając rzetelnej firmy, przeszukują związki zrzeszające pożyczkodawców lub rankingi firm pożyczkowych. Czy to wiarygodne źródło? Na ogół tak, ale trzeba się liczyć z tym, że udział w nich jest płatny i nie każda renomowana firma chce z nich korzystać. Zatem jeśli znana nam firma nie widnieje jako członek takiego „związku”, nie oznacza, że ma coś do ukrycia. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?
Jakie wymogi powinna spełniać rzetelna instytucja pozabankowa?
Aby uznać firmę pożyczkową za wiarygodną, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- od jak dawna firma istnieje na rynku,
- czy posiada oddziały tylko w Polsce, czy również za granicą,
- czy stosuje najwyższe standardy usług,
- czy cieszy się opinią klientów.
Na co zwrócić uwagę przed zaciągnięciem pierwszej pożyczce w danej firmie?
Pierw wybieraliśmy firmę godną zaufania, wśród nich zapewne wytypowaliśmy kilka. Czy zatem kierować się przy wyborze najlepszej dla nas pożyczki pozabankowej? Oto kilka kwestii, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę:
- Przejrzysta strona internetowa – im prostsza strona internetowa, tym łatwiej będzie nam wypełnić wniosek. Bez wyskakujących filmików reklamowych, okienek, męczących czatów z rzekomym konsultantem.
- Kanały wnioskowania – dobre firmy pożyczkowe szczycą się tym, że ten sam produkt możemy pozyskać na stronie internetowej za pomocą formularza online, poprzez rozmowę z konsultantem na infolinii lub u doradcy w siedzibie firmie.
- Weryfikacja tożsamości – rzetelne firmy zawsze dokładnie sprawdzają podawane przez klientów dane. W bezpośredniej rozmowie z doradcą będzie to przekazanie Dowodu Osobistego, a poprzez Internet wysłanie przelewu weryfikacyjnego lub użycie specjalnej szyfrowanej aplikacji.
- Czas oczekiwania na decyzje i przelew środków – pomimo tego, że firmy pożyczkowe kuszą, że można odebrać pożyczone środki w 15 minut, jest to jednak nieprawda – chyba że od dawana jesteśmy klientem danej firmy pożyczkowej. W innym przypadku przelew powinien najpóźniej w ciągu doby znaleźć się na naszym koncie.
- Klarowna umowa – każda szanująca się firma wymaga od konsumenta podpisania umowy. Zanim jednak złożymy podpis, koniecznie musimy całą umowę przeczytać, a w razie niejasności koniecznie skonsultować z doradcą.
- Jasno podane koszty – to bardzo istotny czynnik, który wpływa na rzetelność firmy. Wszystkie koszty, opłaty, prowizje powinny być jasno podane – żadnych ukrytych lub małym drukiem.