29 marca br. odbyło się Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, w trakcie którego Prezes Zarządu Dariusz Sapiński przedstawił sprawozdanie z działalności firmy wraz z historycznymi, rekordowymi wynikami roku 2024. Po Zebraniu jego uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę podczas III Mleczarskiego Kongresu Innowacyjnego Rolnictwa.
Rekordowy rok Grupy Mlekovita
Mlekovita zamknęła kolejny rok swojej działalności zwiększając skalę działalności i rozwijając swoją ofertę asortymentową. Firma sfinalizowała kolejne inwestycje za rekordowe 188 mln zł, spośród których największą zrealizowaną była nowoczesna, niezależna energetycznie Fabryka Biofermentacji, a największą w fazie realizacji – Fabryka Produktów Mlecznych. Rekordowe i historyczne okazały się również wypracowane przychody.
– Możemy już w pełni podsumować wyniki ubiegłego roku, pochwalić się rosnącymi i rekordowymi przychodami, które po raz pierwszy w historii naszej firmy przekroczyły 10 mld złotych. Cieszę się, że ten sukces możemy dziś świętować w tak licznym gronie naszych dostawców – hodowców bydła mlecznego oraz partnerów biznesowych, przedstawicieli firm współpracujących z największą grupą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej: Mlekovitą. Wszyscy pracujemy na ten sukces – bo nikt z nas w pojedynkę nie jest tak dobry, jak my wszyscy razem! – mówił Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.
Grupę Mlekovita tworzy 26 zakładów produkcyjnych i 36 centrów dystrybucyjnych, dzięki którym konsekwentnie buduje swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Nieustanny, zrównoważony rozwój jest wpisany w DNA firmy, a inwestycje w innowacje, nowoczesną infrastrukturę techniczną i technologiczną oraz szeroką ofertę produktową to klucz do utrzymania konkurencyjności i pozycji lidera branży.
– Podsumowanie kolejnego roku pokazuje, że Mlekovita ustawicznie może chwalić się dobrą kondycją i utrzymuje swój rozwój na najwyższym poziomie. Zwracaliśmy i nadal zwracamy szczególną uwagę na potrzeby i oczekiwania konsumentów, aby jak najlepiej na nie reagować. Efektem tego jest co najmniej 72 nowości, z których wiele, już od momentu pojawienia się w sprzedaży, zdobyło uznanie klientów oraz nagrody na krajowych i międzynarodowych targach i w konkursach – podkreślał Prezes Dariusz Sapiński.
Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita stworzyło również przestrzeń dla przedstawienia wyników lustracji ustawowej, którą każda spółdzielnia ma obowiązek przeprowadzić raz na 3 lata. Badanie legalności, gospodarności i rzetelności działalności Mlekovity, obejmujące okres od 1.10.2020 do 31.12.2023 i przeprowadzone przez Dolnośląskie Zrzeszenie Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny we Wrocławiu, wykazało, że Spółdzielnia m.in. należycie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa, prawidłowo zarządza finansami, znakomicie dba o infrastrukturę i wydatki na inwestycje, właściwie dba o sprawy pracownicze oraz współpracę z dostawcami – w tym nowo przyjmowanymi, a także uczelniami wyższymi w celu pozyskiwania wykwalifikowanej kadry.
Innowacyjne rolnictwo przyszłością dostawców Grupy Mlekovita
Przy okazji Zebrania Przedstawicieli Członków Spółdzielni zorganizowany został Mleczarski Kongres Innowacyjnego Rolnictwa. To już trzecia edycja wydarzenia skierowanego do dostawców mleka i firm oferujących najnowocześniejsze rozwiązania dla mleczarstwa i rolnictwa oraz produkty i usługi wspierające hodowców bydła mlecznego. Wydarzenie umożliwiło rolnikom zapoznanie się m.in. ze współczesnymi trendami w udoju automatycznym, inokulantami kiszonkarskimi trzeciej generacji czy tematem optymalizacji kosztów energii. Kongres stanowił forum wymiany doświadczeń między Grupą Mlekovita, dostawcami mleka oraz partnerami skupionymi wokół produkcji i przetwórstwa mlecznego.
– Siłą Mlekovity jest 15 000 wspaniałych rolników, hodowców – dostawców mleka z ogromną pasją do hodowli bydła i produkcji mleka. I jakość dostarczanego przez nich surowca, która przekłada się na jakość produktów wytwarzanych z dostarczanego przez nich mleka. Dbając o najwyższą jakość skupowanego surowca, pamiętamy, że definiuje ją nie najlepsze, a najsłabsze ogniwo w łańcuchu dostawców. Dlatego motywujemy naszych hodowców do systematycznej pracy nad jakością dostarczanego surowca, umożliwiając im zdobywanie i poszerzanie wiedzy m.in. podczas takich kongresów jak ten dzisiejszy – mówił Prezes Dariusz Sapiński.
Trzeci Mleczarski Kongres Innowacyjnego Rolnictwa był ku temu doskonałą płaszczyzną. Poza rolnikami zgromadził przedstawicieli firm i organizacji współpracujących z Mlekovitą i jej dostawcami w dziedzinach m.in. produkcji i dystrybucji pasz, produktów i usług związanych z codziennym funkcjonowaniem gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła mlecznego. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień przygotowanych. Prelekcje były okazją do dyskusji o rozwoju, trendach i wyzwaniach, z którymi mierzyć się będzie Mlekovita, jej dostawcy i cała branża mleczarska.
źródło: Grupa Mlekovita
oprac.: K. Walkowiak