Co trzecia łyżka żywności powstaje dzięki pracy pszczół. Tymczasem brak pożywienia – czyli nektaru i pyłku znajdującego się w wielu kwiatach – stanowi jedno z największych zagrożeń dla tych zapylaczy. Właśnie dlatego rozpoczynająca się 9. edycja programu odpowiedzialności społecznej „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” inauguruje cel posadzenia miliona kwiatów bogatych w nektar i pyłek.
W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół. Poza pszczołą miodną, pozostającą pod szczególną opieką pszczelarzy, są to także setki gatunków wolnożyjących, takich jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki. Pszczoły te zapylają rośliny z często większą efektywnością niż pszczoła miodna, a mieszkają tuż obok nas – w norkach w ziemi, zagłębieniach murów, słomianych strzechach czy dzikich zakątkach parków. I potrzebują pożywienia.
W ramach startującej właśnie 9. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” tradycyjna polska gościnność ma szansę objawić się w zupełnie nowej odsłonie. Każdy z nas, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom, może ugościć pszczoły u siebie w ogródku, na balkonie czy tarasie i odwdzięczyć się za owoce i warzywa, które dzięki nim mamy. Celem programu jest posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom – kwiatów, krzewów i drzew, w ciągu najbliższych trzech lat. Aby włączyć się w realizację celu wystarczy zgłosić posadzone kwiaty na stronie programu.
Do sadzenia organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników kwiecistych balkonów i ogrodów, ale także gospodarzy terenów zieleni – samorządy, firmy czy różnego rodzaju wspólnoty.
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to najdłużej trwający i największy w Polsce program odpowiedzialności społecznej działający na rzecz pszczół, który nie tylko przyniósł znaczące efekty w zakresie edukowania o roli zapylaczy w ekosystemie, ale też zaangażował lokalne społeczności do konkretnych inicjatyw na rzecz tych owadów. W ostatnich dwóch latach w działania włączyło się blisko 250 samorządów, uzyskując tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom, a zaangażowanie organizatorów programu, partnerów oraz osób indywidualnych zaowocowało powstaniem 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom w całej Polsce.