Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w maju wzrósł o 0,9 pkt. do poziomu 101,2 pkt. Wartość MIK w tegorocznych odczytach wykazuje nieznaczne miesięczne wahania i od początku br. pozostaje powyżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.).
– Od początku 2024 r. wśród polskich przedsiębiorców obserwujemy przewagę nastrojów pozytywnych. Widać jednak lekkie wahania wskaźnika, który po kwietniowym spadku ponownie wzrósł do poziomu 101,2 pkt, czyli wartości zbliżonej do odczytu z marca. Spośród siedmiu komponentów tylko dwa odnotowały niższe wartości niż miesiąc wcześniej. Chodzi o moce produkcyjne i płynność finansową, ale ta ostatnia nie budzi niepokoju i nadal pozostaje powyżej poziomu neutralnego, co wskazuje, że 58 proc. badanych przedsiębiorstw dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy. – komentuje dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE.
W większości branż panuje optymizm
W maju nastroje pozytywne przeważają w handlu, usługach, produkcji oraz branży TSL. Nastrojom negatywnym w budownictwie (95,4 pkt.) towarzyszył spadek wartości indeksu o 1,3 pkt. Wzrostowi m/m wartości MIK w branży TSL (o 3,3 pkt.) towarzyszy przewaga nastrojów pozytywnych (102,7 pkt.) po raz pierwszy od lipca 2022 r. W usługach (104,8 pkt.) i handlu (103,3 pkt.) odnotowano również wzrost wartości m/m indeksu odpowiednio o 4,6 pkt. oraz 1,5 pkt. Nastroje pozytywne przeważają również w produkcji (106,3 pkt.), mimo spadku m/m wartości MIK w tym sektorze o 0,8 pkt.
– W maju firmy budowlane najgorzej oceniają swoją sytuację. Jeszcze miesiąc temu 45 proc. przedsiębiorców z tej branży spodziewało się poprawy sytuacji w firmach, w tym miesiącu jest to tylko 26 proc. Majowe odczyty pokazują natomiast, po raz pierwszy w tym roku, pozytywne nastroje w firmach z branży TSL (transport-spedycja-logistyka), w której zdecydowanie więcej firm odnotowało wzrosty m/m niż spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Wyraźnie wyższy poziom MIK obserwujemy w handlu – co trzecia firma wskazuje na wzrost m/m wartości sprzedaży – komentuje Katarzyna Dębkowska.
Koszty pracownicze pozostają główną barierą dla firm
W maju główną barierą utrudniającą działalność firmom były nadal koszty pracownicze (68 proc.; wzrost m/m o 1 pkt. proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się rosnące ceny energii (57 proc.; wzrost m/m o 4 pkt. proc.) i niepewność sytuacji gospodarczej (53 proc.; spadek m/m o 2 pkt. proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się udział przedsiębiorstw narzekających na niedostępność pracowników (50 proc.; wzrost m/m o 6 pkt. proc.). Lekko wzrósł też udział firm skarżących się na rosnące koszty finansowania (28 proc.; wzrost m/m o 1 pkt. proc.) i niedostępność produktów (21 proc.; wzrost m/m o 3 pkt. proc.). Bez zmian pozostał udział podmiotów, którym doskwierały zatory płatnicze (44 proc.).
***
Nota metodologiczna
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK obliczamy na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
źródło: PIE
oprac.: red.