CSPA: targi China Homelife Show odbędą się już po raz szósty. Co nowego przygotowano w tym roku?
Marek Traczyk, organizator programu Hosted Buyers na targach China Homelife Show: Przede wszystkim tegoroczne targi będą rekordowe pod względem liczby wystawców, bo do Nadarzyna przyjedzie ponad 1200 największych chińskich firm oferujących łącznie ponad 60 000 produktów. Dlatego też podjęliśmy decyzję, aby impreza targowa obywała się w dwóch halach wystawienniczych, a nie jak do tej pory w jednej. Rosnąca liczba wystawców to już stały trend na China Homelife Show – podczas pierwszej edycji wystawców było zaledwie 200. Szacujemy, że tegoroczne targi będą rekordowe także pod względem liczby odwiedzających, spośród których pojawi się więcej dużych polskich firm handlowych i produkcyjnych. Dlatego też znacznie rozbudowane zostaną strefy Match Makingu do bezpośrednich rozmów z chińskimi kontrahentami. Zostaną one również ukierunkowane na jeszcze precyzyjniejsze dopasowywanie firm pod względem wielkości oraz konkretnych potrzeb.
Ważnym punktem targów China Homelife Show będzie również Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej, którego celem jest m.in. stworzenie szerokiej płaszczyzny współpracy europejskich podmiotów gospodarczych z innymi regionami świata oraz wsparcie eksportu produktów, usług i kapitału na rynek chiński. Stąd też na kongresie zaprezentowany zostanie Katalog Polskich Produktów i Usług Eksportowych zawierający szczegółową ofertę przedsiębiorców sprzedających lub mających dopiero zamiar sprzedawać swoje produkty i usługi na rynkach zagranicznych. Kongres otworzy przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, a obecni będą na nim reprezentanci ok. 50 zagranicznych i 70 krajowych Izb Gospodarczych. Gośćmi specjalnymi będą handlowcy z Chin zainteresowani zakupem polskich produktów, począwszy od żywności, poprzez urządzenia i maszyny, kosmetyki, aż po wysoko wyspecjalizowane usługi budowlane i inne.
W jaki sposób zainteresowani współpracą handlową z Państwem Środka już dzisiaj mogą przygotować się do targów?
Dobrze jest odwiedzić portal internetowy China Homelife 24/7 (http://chinahomelife247.com/) gdzie można się zapoznać z ofertą chińskich producentów, zamówić próbki produktów, poznać nowych dostawców oraz nawiązać wstępne kontakty handlowe. Warto także zarejestrować się na stronie targów www.chinahomelife.com.pl, aby potwierdzić swoją obecność. Wcześniejsza rejestracja pozwoli uniknąć kolejek przed wejściem, a także umożliwi dostęp do profilowanych informacji na temat chińskich producentów i produktów.
Jak najlepiej wykorzystać strefę Match Makingu?
Tak naprawdę strefa Match Makingu już działa i jest to duże ułatwienie i szansa dla polskich firm. Oznacza to, że już dziś można znaleźć rzetelnych chińskich dostawców, aby później spotkać się z nimi osobiście na targach. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz (http://chinahomelife.com.pl/index.php?page=match-making). Na tegorocznych targach będą dwie rozbudowane strefy Match Makingu, oczywiście z usługą bezpłatnych tłumaczy, i to właśnie tam będzie można porozmawiać w cztery oczy o biznesie, poznać bliżej kontrahentów i ich ofertę oraz wynegocjować optymalne warunki handlowe.
Na czym polega program Hosted Buyer?
Hosted Buyer to program ekskluzywnych usług dostępnych dla polskich i zagranicznych firm najbardziej zainteresowanych współpracą z chińskimi kontrahentami. W ramach tego programu zapewniamy, oprócz ułatwionego dostępu do strefy Match Makingu i udziału w prelekcjach, także bezpłatny przejazd autokarem, bezpłatny nocleg i wyżywienie. Osoby starające się o udział w tym programie powinny być menedżerami wyższego szczebla w swojej firmie i mieć upoważnienie do podejmowania decyzji zakupowych. Mam potwierdzony przyjazd ok 2000 handlowców z 16 krajów Europy Centralnej i Wschodniej oraz ok 3000 rodzimych. Łącznie mamy potwierdzonych ponad 120 autokarów
Targi Meorient odbywają się na całym świecie m.in. w Indiach, Dubaju, Turcji, RPA, Egipcie, Kazachstanie, Jordanii oraz Brazylii. Czy targi organizowane w Polsce różnią się czymś szczególnym od pozostałych?
Na pewno nie różnią się jakością wystawienniczą, bo targi China Homelife Show na całym świecie wyglądają bardzo podobnie. Różnica jest taka, że w każdym z tych krajów chińscy wystawcy i ich produkty są precyzyjnie dobierani do specyfiki lokalnych rynków, co jest możliwe dzięki wcześniejszym badaniom potrzeb. Warto także dodać, że targi China Homelife Show w Nadarzynie obejmują swoim oddziaływaniem aż 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej i pod tym względem jest to prawdziwy ewenement. Zorganizowanie tej imprezy właśnie w Polsce stanowi potwierdzenie faktu, że jesteśmy ważnym partnerem dla Chin w ich relacjach z Europą.
Marek Traczyk ma ma ponad 25 lat doświadczenie w organizacji workshopów takich jak Buy Poland, Meet Poland, Polish Travel Mart. Zdobył tytuł magistra na Salezjańskiej Papieskiej Akademii Teologicznej Betlejem/Rzym, specjalizacja na GREGORIANUM/STAB Bolonia. Był wieloletnim dyrektorem departamentu promocji turystyki w UKFiT. W jego departamencie opracowano po raz pierwszy strategie promocji polskiej gospodarki turystycznej, stworzono podstawy do powołania narodowej organizacji turystycznej, dzisiaj Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest Prezesem Stowarzyszenia Polskich Mediów, wiceprezesem Warszawskiej Izby Gospodarczej, pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Chlebów Świata, Festiwalu Owoców i Warzyw Świata, Festiwalu Słodyczy Świata, Muzeum Słoików Świata, Festiwalu Zup Świata. Mówi biegle po włosku, oraz radzi sobie w j. angielskim i komunikatywnie mówi po arabsku i hebrajsku.