W ślady Tyskich Browarów Książęcych idzie kolejny browar Kompanii Piwowarskiej. Od niedawna Lech Browary Wielkopolski mogą się poszczycić posiadaniem aż czterech białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej, przyznanych za redukcję zużycia energii równą niemal 265 toe.
Lech Browary Wielkopolski to drugi pod względem wielkości i wydajności browar Kompanii Piwowarskiej. Gdyby uwarzone tu w ciągu roku piwo rozlać do półlitrowych butelek i ustawić je jedna za drugą, powstałby łańcuch, który otoczyłby kulę ziemską ponad sześciokrotnie. Nietrudno się domyślić, że do funkcjonowania w takiej skali potrzebne są ogromne ilości energii. Jednak dzięki poczynionym inwestycjom oraz ciągłemu rozwojowi Kompania Piwowarska jest w stanie uwarzyć w Poznaniu tyle piwa, by zaspokoić pragnienie wszystkich amatorów Lecha, Lecha Pilsa czy Redd’sa, a jednocześnie osiąga imponujące rezultaty w oszczędzaniu energii.
Poznań z czterema certyfikatami
Biały certyfikat to świadectwo efektywności energetycznej wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki. W ostatnim przetargu, ogłoszonym w grudniu 2014 r., wśród grona wyróżnionych znalazła się Kompania Piwowarska i aż cztery rozwiązania wprowadzone w Lech Browary Wielkopolski: zmiana systemu chłodzenia piwa przed filtracją z glikolu na amoniak, modernizacja oświetlenia, utworzenie instalacji wody odtlenionej do przepychań i poprawa sprawności wymiennika układu produkcji wody odtlenionej. Te przedsięwzięcia pozwolą zaoszczędzić w ciągu roku energię pierwotną równą 264,963 toe (tony oleju ekwiwalentnego) oraz zredukować emisję dwutlenku węgla o 816,6 Mt/rok, co wielokrotnie przekracza wymagane minimalne wartości. Świadectwo jest bowiem przyznawane za działanie, w efekcie którego roczna oszczędność energii jest nie mniejsza niż 10 ton oleju ekwiwalentnego, lub też za grupę działań tego samego rodzaju, których łączny efekt przekroczy 10 toe.
– Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że już drugi z browarów działających pod wspólnym szyldem Kompanii Piwowarskiej może się pochwalić białym certyfikatem. Od połowy ubiegłego roku działamy według strategii zrównoważonego rozwoju „Postaw na piwo”, a jednym z jej obszarów jest „Czyste środowisko”. Poprzez wprowadzenie nowych energooszczędnych rozwiązań w poznańskim browarze niewątpliwie zrobiliśmy duży krok w kierunku realizacji tego celu – mówi Tomasz Maksymiuk, dyrektor Lech Browary Wielkopolski,
Certyfikat jak akcje na giełdzie
Białe Certyfikaty są jednym z najważniejszych elementów polityki energetycznej Unii Europejskiej, która wprowadziła program, by poprawić efektywność energetyczną krajów członkowskich. Jego zadaniem jest również promocja nowoczesnych technologii zmniejszających skutki oddziaływania na środowisko naturalne. Białe certyfikaty są jednocześnie zbywalnym prawem majątkowym, stanowiącym towar giełdowy podlegający obrotowi na Towarowej Giełdzie Energetycznej. Świadectwa te można zdobyć wyłącznie za przedsięwzięcia o bardzo wysokiej efektywności energetycznej. W grudniu 2013 r. Kompania Piwowarska otrzymała biały certyfikat jako jedna z pierwszych firm w Polsce i zaledwie dwóch z branży spożywczej. Wyróżniono wówczas zainstalowanie w Tyskich Browarach Książęcych energooszczędnych sprężarek powietrza z odzyskiem ciepła odpadowego, umożliwiające oszczędności energii rzędu 450 toe.