Polski Ład przyniósł polskim przedsiębiorcom nie tylko zmiany podatkowe, ale wprowadził także dodatkowe możliwości kontrolne dla organów skarbowych. Mowa m.in. o ,,nabyciu sprawdzającym’’ oraz ,,tymczasowym zajęciu nieruchomości’’.
W określonych okolicznościach, w czasie trwania kontroli, urzędnik służby celno-skarbowej ma teraz możliwość zajęcia ruchomości przedsiębiorcy do 96 godzin. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Jeżeli egzekucja dotyczy należności pieniężnych, organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego oraz w przypadku, gdy tytuły wykonawcze obejmujące egzekwowane należności pieniężne łącznie przekraczają 10 tys. zł. Jak mówią zapisy ustawy, zajęciu podlegają również ruchomości znajdujące się we władaniu innych osób, ale należące do zobowiązanego.
Na czym z kolei polega nabycie sprawdzające? Urzędnik będzie mógł dokonać nabycia towarów lub usług, aby sprawdzić, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej i wydawania paragonu.
Zwiększa się także katalog kar nakładanych na przedsiębiorców, np. Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł nałożyć 10 tys. zł kary na podmiot, który mimo prawidłowego wezwania nie przekazał właściwym organom pożądanych informacji.
źródło: Infor/Moja forma