3 lutego 2025 roku notowania arabiki na giełdzie ICE wzrosły do około 3,9 USD za funt, co przekłada się na ponad 8,5 tys. USD za tonę. Jest to najwyższy poziom w historii. Również robusta, inna popularna odmiana kawy, osiągnęła rekordową cenę. 31 stycznia br. tona robusty na giełdzie LIFFE kosztowała 5 861 USD, co jest najwyższą wartością od rozpoczęcia obrotu tym surowcem w 2008 roku.
Według brazylijskiej agencji rządowej Conab, zbiory arabiki w Brazylii – będącej dominującym producentem i eksporterem tej odmiany – zmniejszą się o ponad 12 % w porównaniu z poprzednim rokiem. Przyczyną są niekorzystne warunki pogodowe, w tym gorąca i sucha aura. Spadek produkcji w Brazylii wpłynął również na wzrost cen robusty, której największym producentem jest Wietnam.
Dodatkowo, w grudniu amerykański Departament Rolnictwa zrewidował w dół prognozę globalnych zapasów kawy na sezon 2024/25 do najniższego poziomu od lat. Rolnicy w Brazylii i Wietnamie wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, licząc na dalszy wzrost cen. W efekcie, zapasy kawy na giełdzie ICE zmniejszyły się w 2025 roku o ponad 11 %. Do wzrostu cen przyczynili się również inwestorzy spekulacyjni.
Od początku 2025 roku arabika zdrożała już o 20 %, a od początku ubiegłego roku o ponad 100 %. Robusta zanotowała nieco mniejsze wzrosty – odpowiednio o 12 % i 84 %.
Wzrost cen kawy może wpłynąć na podwyżki cen detalicznych tego popularnego napoju na całym świecie. Konsumenci powinni być przygotowani na ewentualne zmiany cen w najbliższych miesiącach.
źródło: PAP
oprac.: K. Walkowiak
fot.: pixabay
Przeczytaj także: PMR: Wzrost sektora spożywczego w 2025 roku przekroczy 7 %