W 2018 r. obserwowano mniejszą aktywność deweloperów zarówno w zakresie nowo otwartych centrów handlowych jak i projektów w realizacji. Popyt na nowoczesną powierzchnię handlową nie wykazywał jednak oznak osłabienia. Jednym z najczęściej komentowanych tematów na rynku handlowym w 2018 r. było wejście w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Chociaż właściciele centrów handlowych wprowadzili rozwiązania mające na celu złagodzenie wpływu nowego prawa, odnotowano niewielkie obniżenie zarówno skali odwiedzalności jak i poziomu obrotów.
Na koniec 2018 r. nowoczesny rynek handlowy w Polsce osiągnął wolumen niemal 12 mln mkw. W ciągu 12 miesięcy do użytku oddano ponad 360 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, a wartość ta kolejny rok z rzędu zanotowała spadek. Największymi obiektami, które otwarto były: Forum Gdańsk (62 tys. mkw. ), Galeria Libero w Katowicach (45 tys. mkw. ), Gemini Park Tychy (36 tys. mkw. ) oraz Nowa Stacja w Pruszkowie (27 tys. mkw. ). Oprócz nowych centrów handlowych wśród inwestycji zakończonych w Polsce w 2018 r. znalazły się także rozbudowy istniejących projektów, które w tym roku stanowiły 16% nowej podaży.
Na koniec 2018 r. w budowie zidentyfikowano 370 tys. mkw. , z czego około 300 tys. mkw. ma zostać otwarte w 2019 r. Galeria Młociny (73,5 tys. mkw. ) pozostaje największym spośród budowanych obecnie obiektów handlowych w Polsce. Warto podkreślić, że rozbudowy i modernizacje mają istotny udział również w realizowanej podaży. Na koniec 2018 roku stanowiły one 19%.
Widoczne jest wyhamowanie aktywności deweloperów realizujących projekty wielkoskalowe. Obserwuje się rozwój innych formatów handlowych, takich jak obiekty typu mixed-use czy centra typu convenience, które są odpowiedzią na zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów.
Od 1 marca 2018 r. na sytuację na rynku handlowym w Polsce wpływają przepisy nowej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Po niemal roku obowiązywania ustawy, pod koniec 2018 r. Retail Institute przeanalizował odwiedzalność w ponad 120 centrach handlowych w Polsce w ciągu 12 miesięcy. Badanie wykazało, że spadła ona o 1,9% (7,23 mln klientów) w porównaniu do 2017 r. Ze skutkami zakazu handlu w niedziele najlepiej radziły sobie największe obiekty handlowe (powyżej 40 tys. mkw. GLA), w których odwiedzalność wzrosła o 0,3%. W mniejszych centrach handlowych spadki odwiedzalności były już zauważalne i przekroczyły 4%.
Foto: Pixabay