W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 39,8 (plus 0,4 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 48,4% (miesiąc wcześniej odpowiednio 14,6% i 14,2%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie – podaje GUS.
Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardzo negatywne. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Możliwy jest znaczący spadek zamówień towarów u dostawców. Poziom zatrudnienia może się istotnie zmniejszyć. Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą nieznacznie spadać, wobec wzrostu przewidywanego w marcu.
W kwietniu 5,7% przedsiębiorstw handlu hurtowego deklaruje, że nie napotyka na problemy w prowadzeniu bieżącej działalności (7,1% przed rokiem). Największe trudności sygnalizowane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (67,8% w kwietniu br., 33,9% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie trudności związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej, a zmniejszyło się – odczuwanie uciążliwości wynikających ze zbyt dużej konkurencji na rynku (z 44,9% do 31,1%) oraz niedoboru pracowników (z 21,7% do 9,8%).