Wśród najpopularniejszych gatunków stycznia Kantar Polska wymienia ziemniaki, cebulę i pomidory. W porównaniu do stycznia 2024 roku najbardziej wzrosło spożycie cukinii i kalafiora. W liczbach bezwzględnych zyskały one ponad 1 mln nowych konsumentów. Cukinie w styczniu jadło już blisko 10 mln Polaków.
Konsumpcja warzyw w styczniu
Najpopularniejszymi warzywami były ziemniaki, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje aż 96 % Polek i Polaków. Za nimi plasują się cebula i pomidory – 87 %.
Na czwartym miejscu znalazła się marchew, którą jadło 85 % badanych. Na kolejnych miejscach swoistego rankingu popularności znajdują się: ogórki (79 %), kapusta i papryka (po 65 %), pieczarki (54 %) oraz buraki ćwikłowe (50 %). Niespełna połowa Polaków, deklarowała spożywanie kalafiora (42 %), a część z nich spożycie brokułów (35 %) i cukinii (31 %). Spożycie boczniaków deklarowało 13 % badanych.
Porównując do poprzedniego pomiaru (z listopada 2024), warto zwrócić uwagę na spadek spożycia ogórka (o 7 pp.), oraz kalafiora (o 5 pp.). Nie zanotowano znaczących różnic w spożyciu pozostałych gatunków warzyw monitorowanych w styczniu (różnice nie większe niż +/- 5 pp).
Porównując do poprzedniego roku – stycznia 2024, warto zwrócić uwagę na spadek spożycia rok do roku pieczarek (spadek o 5 pp). Pozostałe gatunki warzyw zachowały pozycję z ur. (różnice nie większe niż +/- 5 pp).
Wzrost liczby konsumentów warzyw „styczeń do stycznia”
W porównaniu do stycznia ur. wzrosła liczba konsumentów cukinii, kalafiora i kapusty. Ilość spożywających w styczniu cukinie wzrosła w perspektywie rocznej o 7 % (31 % vs 29 %; +2 pp.), kalafiora o 5 % (42 % vs 40 %; +2 pp.) a kapusty o 2 % (65 % vs. 64 %).
W liczbach bezwzględnych cukinia zyskała 0,5 mln nowych konsumentów. W styczniu br. cukinie jadło 9,9 mln Polaków. Kalafior zyskał 0,6 mln konsumentów. W sumie kalafiora w styczniu jadło 13,6 mln osób.
W skali trzech lat 2022-2025 największym wzrostem mogą pochwalić się kalafior, ogórek i papryka. Ilość spożywających w styczniu kalafiora wzrosła wciągu 3 lat o 17% (42 % vs 36 %; +6 pp.), ogórka o 13 % (79 % vs 70 %; +9 pp.) a papryki o 8 % (65 % vs. 60 %; +5 pp). Trzy gatunki zyskały 6,4 mln nowych konsumentów.
8 % wzrost ilości konsumentów papryki oznacza 1,6 mln nowych konsumentów. Przypomnijmy paprykę w styczniu jadło 21 mln Polaków.
Wyniki badań konsumpcji 2020-2025
Badania dostarczają wiedzy o konsumentach i pretekstów do regularnej promocji roli warzyw i owoców w codziennym odżywianiu. Jej potrzeby ocenia się jako duże. Polacy postrzegają warzywa i owoce jako zdrowe, ale nie więcej jak 1/5 je ich wystarczająco dużo. Według zaleceń dietetyków i lekarzy, powinny stanowić połowę tego co jemy w każdym posiłku.
Aktualne wynik deklaracji konsumpcji kilkudziesięciu gatunków dostępne są na stronie WczorajNaTalerzu.pl
Badanie zrealizował Kantar Polska w ramach projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, IV edycja”. Projekt jest realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
oprac. H. Handkowska