100 lat istnienia „Społem” Poznańskiej Spółdzielni Spożywców w Poznaniu to historia, którą tworzyli ludzie dla ludzi. Nie sposób mówić o teraźniejszości i planach na przyszłość, nie sięgając do korzeni. Pierwsze kroki ku kooperacji spożywczej w Poznaniu poczyniono 29 sierpnia 1919 r. Założona wówczas Spółdzielnia Spożywców otrzymała nazwę „Zgoda”, a jej członkami zostało 105 osób. 20 lat później „Zgoda”, która dała początek obecnej „Społem” Poznańskiej Spółdzielni Spożywców, zaliczana była do najprężniejszych spółdzielni w kraju. W końcu 1939 r. „Zgoda” została zlikwidowana przez okupanta.
Kolejnym krokiem na drodze rozwoju poznańskiej spółdzielczości było utworzenie w 1948 r. Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Nastąpiła modernizacja i specjalizacja placówek, powstały tzw. gospody otwarte, czyli restauracje i stołówki, aktywnie działały komitety członkowskie, prowadzono również handel ze straganów. W kolejnych latach prowadzona była działalność społeczno-wychowawcza, a sama spółdzielnia konsekwentnie wzbogacała swoją ofertę – choćby o kolejne pawilony, sklepy i placówki samoobsługowe.
Punktem zwrotnym w działalności spółdzielni był 1983 r. Wtedy na bazie „Społem” Oddziału Handlu Detalicznego powstaje „Społem” Poznańska Spółdzielnia Spożywców. Niestety, na początku lat 90., w związku z tzw. „Spec Ustawą”, likwidowane były zakłady produkcyjne, setki sklepów i kiosków. Również baza członkowska uległa zmniejszeniu o ponad 35 tys. osób.
Dziś „Społem” PSS w Poznaniu jest, pod względem liczby placówek, jedną z większych sieci handlowych na lokalnym rynku. Prowadzi działalność w 48 sklepach (z czego 47 sklepów zlokalizowanych jest na terenie Poznania, a jeden w Swarzędzu), zróżnicowanych pod względem powierzchni. Oprócz dużych placówek działają również sklepy średnie i małe, obejmujące branżę spożywczą i przemysłową. „Społem” w Poznaniu to także 74 lokale użytkowe oraz 29 powierzchni różnego typu, wynajmowanych innym podmiotom gospodarczym. Spółdzielnia obsługuje w tym zakresie blisko 80-osobową grupę najemców.
Podstawową i najważniejszą strategicznie działalnością Spółdzielni jest handel. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, stworzono atrakcyjną ofertę towarową, zróżnicowaną, w zależności od wielkości placówki, zasobności portfela, uwzględniającą towary najwyższej jakości o ustalonej pozycji na rynku oraz nowości rynkowe wspierane reklamą w mediach. Źródło zakupów stanowią zarówno renomowani producenci, jak i największe lokalne hurtownie. W roku 2017 Spółdzielnia zakupiła pierwszy piec konwekcyjno-parowy, który został wówczas zainstalowany w sklepie nr 560 na os. Oświecenia, drugi piec w tym samym roku zainstalowano w obiekcie handlowym nr 4 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne uruchomienie planowane jest w obiekcie handlowym nr 9 na os. Piastowskim. W roku 2018 Spółdzielnia uruchomiła w swoich sklepach pierwsze kasy samoobsługowe. W roku 2019 do obiektu handlowego nr 4 „NEWA” wyposażonego w cztery takie kasy dołączył obiekt handlowy nr 5 przy ul. Kącik 5 i sklep nr 560 na os. Oświecenia w Poznaniu.
W 2011 i 2015 roku Spółdzielnia w ramach własnego projektu autorskiego otworzyła w Poznaniu dwa sklepy z żywnością ekologiczną przy ul. Młyńskiej 7 i Słowiańskiej 38. Sklepy funkcjonują pod szyldem Eko Społem, oferując blisko 2 tys. produktów, z czego około 90% zostało wyprodukowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i posiada certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań produkcji ekologicznej.
Niezaprzeczalnie największą wartością Spółdzielni są jej członkowie i pracownicy. Obecnie Spółdzielnia zrzesza 469 członków, zatrudnia 427 osób i współpracuje z gronem 78 działaczy samorządowych.
– Zacny Jubileusz 100-lecia Społem PSS w Poznaniu pięknie zespala się ze 150-leciem Spółdzielczości spożywców w Polsce. Każdego dnia codzienną pracą Spółdzielnia dopisuje nowe karty do swojej historii. Teraźniejszość i przyszłość stawiają przed Społem PSS w Poznaniu nowe, trudne wyzwania. Podejmować je będziemy z pokorą i odwagą, aby nadal móc legitymować się poszanowaniem przeszłości, wzbogacaniem teraźniejszości i śmiałym patrzeniem w przyszłość – powiedziała Grażyna Raniewicz-Lis, prezes PSS „Społem” w Poznaniu.
Źródło: kzrss.spolem.org.pl