W tym roku po raz dziesiąty zostały wręczone nagrody Herbapol Esencja Natury za czerpanie inspiracji z otaczającej przyrody i życie zgodne z jej zasadami. Do grona liczącego ponad czterdziestu laureatów dołączyło kolejne siedem nieprzeciętnych osób: Nela Mała Reporterka, Reni Jusis, Daria Ładocha, Kinga Rusin, Zbigniew Tomasz Nowak, Marcin Kostrzyński oraz Miłka Raulin. Ósmą statuetkę z rąk prezesa zarządu firmy „Herbapol–Lublin” S.A. Evangelosa Evangelou otrzymał Polski Komitet Zielarski za godne reprezentowanie polskiej branży zielarskiej w kraju i zagranicą oraz upowszechnianie wiedzy na temat zielarstwa i ziołolecznictwa.
Z okazji Jubileuszu 10-lecia nagród Herbapol Esencja Natury, podczas Gali przyznana została przyznana Nagroda Dekady. Złotą statuetkę wręczył Jerzy Starak. Otrzymała ją Maja Popielarska, autorka popularnego cyklu „Maja w ogrodzie”. Kapituła Nagrody Herbapol Esencja Natury przyznała w tym roku jeszcze jedno Specjalne Wyróżnienie. Otrzymał je Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii, trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.
Laureaci Nagrody Herbapol Esencja Natury 2018:
• Natura i rodzina – Reni Jusis – zakręcona eko-mama i propagatorka zdrowego stylu życia. Nagrodzona za aktywne promowanie idei rodzicielstwa bliskości. Za inspirowanie młodych, debiutujących rodziców do szukania nowych dróg i rozwiązań w wychowaniu dzieci. Za upór i konsekwencję z jakimi przełamuje stereotyp „matki w świecie show-biznesu”.
• Natura w życiu – Marcin Kostrzyński – leśnik i obserwator dzikiego życia. Nagrodzony za pomysłowość i intuicję w ujęciach dzikiej przyrody. Za „Przyrodyjki” – ilustrowane filmami opowiadania o zwierzętach, w których dzieli się wiedzą z najmłodszymi.
• Natura i smak – Daria Ładocha – autorka bloga kulinarnego. Nagrodzona za dzielenie się z innymi niepohamowanym apetytem na życie. Za ideę tworzenia kulinarnej biblioteki z przepisami dla pokoleń. Za naukę magii i wirtuozerii w kuchni. Za postawę życiową, według której „zmiana to droga, a droga może stać się przygodą”.
• Natura i podróże – Nela Mała Reporterka – bohaterka i narratorka książek podróżniczych. Nagrodzona za wielką pasję podróżniczą w tak młodym wieku. Za książki, które uczą, i relacje z niezwykłych wypraw z odległych krajów, które rozbudzają apetyt na podróżowanie nie tylko wśród najmłodszych.
• Natura i edukacja – Zbigniew Tomasz Nowak – botanik i pasjonat ziołolecznictwa. Nagrodzony za pasję i wiedzę z zakresu ziołolecznictwa. Za popularyzowanie zdrowej diety i zdrowego trybu życia. Za liczne publikacje na temat leczenia najróżniejszych schorzeń przy pomocy ziół.
• Natura i sport – Miłka Raulin – pierwsza gdynianka, pierwsza Kaszubka i najmłodsza Polka z Koroną Ziemi. Nagrodzona za umiejętność rozdawania pozytywnej energii i niepodważalną siłę marzeń, która prowadzi ją na najwyższe szczyty świata. Gratulujemy tytułu najmłodszej Polki z Koroną Ziemi.
• Natura i styl życia – Kinga Rusin – propagatorka małych eko-kroków i „miejska eko-działaczka”. Nagrodzona za wielkie zaangażowanie oraz niestrudzoną pracę na rzecz ochrony środowiska i pokrzywdzonych zwierząt. Za wiarygodność i dziennikarską uczciwość, miłość i szacunek do świata przyrody.
• Natura i nauka – Polski Komitet Zielarski – jego historia sięga 1929 r. Zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem zielarstwa i ziołolecznictwa. Nagrodzony za godne reprezentowanie polskiej branży zielarskiej w kraju i zagranicą. Za upowszechnianie wiedzy na temat zielarstwa i ziołolecznictwa. Za działania w zgodzie z naturą. Statuetkę w imieniu Polskiego Komitetu Zielarskiego odebrał Prezes PKZ dr Jerzy Jambor.
Idea nagrody pojawiła się dziesięć lat temu podczas jubileuszu 60-lecia firmy „Herbapol – Lublin” S.A. A symboliczny Jubileusz jest okazją do przypomnienia wszystkich wyjątkowych laureatów. Są wśród nich m.in. Martyna Wojciechowska, Beata Pawlikowska, Agnieszka Cegielska, Krystyna Czubówna, Maja Popielarska, Adam Wajrak, Aleksander Doba, Marek Kamiński, Ewa Wachowicz, Anna Maria Jopek i wielu innych.
Wyróżnienia przyznawane są osobom ze świata nauki, sztuki, mediów, sportu i nietuzinkowym pasjonatom życia. Pochodzą oni z całej Polski, mają różne zainteresowania, ale to, co ich łączy, to szacunek do środowiska, brak zgody na szkodliwe działania człowieka wobec otoczenia, miłość do przyrody i gotowość do działania w imię ochrony najbliższych człowiekowi wartości.
Przez ostatnie 10 lat zmieniła się świadomość społeczna dotycząca środowiska w jakim żyjemy, postaw proekologicznych, zdrowego stylu życia zgodnego z rytmem natury. Swoimi refleksjami podzielą się z zaproszonymi gośćmi laureaci z poprzednich lat. Trudno się nie zgodzić ze słowami Agnieszki Cegielskiej, laureatki z 2015 w kategorii „Propagowanie natury w mediach”: W naturze tkwi wielka siła. Tak długo jak będziemy ją szanować, żyć blisko z tym światem, umiejętnie i mądrze z tej natury korzystając, tak długo będziemy mogli cieszyć się zdrowiem.
Galę poprowadził Olivier Janiak. Wieczór uświetnił występ Darii Zawiałow.