Produkcja wysokojakościowych wyrobów w skali przemysłowej wiąże się nie tylko z chęcią sprostania oczekiwaniom klientów, ale niesie za sobą także stosunkowo dużą ilość niechcianych odpadów. Chcąc ograniczyć ich szkodliwy wpływ na środowisko firma Gzella wdrożyła System Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001. Tym samym uzyskała certyfikat zgodności z międzynarodowymi standardami w zakresie ochrony środowiska oraz zapobieganiu zanieczyszczeniom z uwzględnieniem potrzeb społeczno-ekonomicznych. To kolejny krok przybliżający renomowanego producenta wyrobów mięsnych z Borów Tucholskich do stworzenia firmy działającej w sposób całkowicie zrównoważony.
Firma Gzella od ponad 30 lat konsekwentnie podejmuje wyzwania wymagających programów certyfikacji, zarówno tych obowiązkowych, jak i całkowicie dobrowolnych. Między innymi przez szereg lat udoskonalono proces produkcji i dopasowano mechanizmy zarządzające nim do restrykcyjnych norm, pozwalając uzyskać certyfikat IFS oraz wdrażając system HACCP. Tym samym pod względem bezpieczeństwa żywności przedsiębiorstwo z Borów Tucholskich nie ustępuje największym europejskim producentom z branży spożywczej. W kwestii dobrowolnych działań na rzecz rejonu firmy i prowadzenia odpowiedzialnej polityki środowiskowej wdrożono nieobowiązkowy system ISO 14001, osiągając tym samym realny wpływ na otoczenie zakładu produkcyjnego.
– Spełnienie wymagań normy ISO 14001 określonej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną jest świadectwem odpowiedzialności i rozbudowanej świadomości ekologicznej firmy. Wymagania standardu pozwoliły udoskonalić politykę środowiskową i wprowadzić systematyczny nadzór nad działaniami mającymi wpływ na środowisko – mówi dr inż. Robert Kimbar, Specjalista ds. ochrony środowiska w firmie Gzella. – W związku z wdrożeniem Systemu Zarządzania Środowiskowego spodziewamy się wymiernych korzyści – nie tylko dla firmy, ale także dla całego regionu Borów Tucholskich, największego kompleksu leśnego w Polsce. Ograniczenie wpływu na środowisko wielu obszarów aktywności przedsiębiorstwa wiąże się z redukcją kosztów
np. z tytułu oszczędności energii elektrycznej, czy mniejszej emisji zanieczyszczeń zawartych
w ściekach przemysłowych.