VAT w Holandii naliczany jest od towarów i usług na podstawie trzech grup podatkowych. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż lub działalność poza granicami Polski są zobowiązani do uwzględnienia stawek podatków obowiązujących w konkretnym kraju. Dowiedz się więcej i ustal, jaki VAT w Holandii należy odprowadzić do urzędu.
Jeśli chodzi o VAT w Holandii, warto wiedzieć, że ten podatek określany jest skrótem BTW – to po prosty podatek obrotowy naliczany w trakcie sprzedaży usług i towarów. Rozliczenia podatku VAT w tym kraju odbywają się na dwóch zasadach:
- BTW przy zakupie towarów (podobnie jak VAT naliczony). Stawka podatku obrotowego jest związana z zakupem usług i produktów, a więc jest naliczony przez przedsiębiorcę. Co ciekawe, BTW dla zakupów firmowych jest zwracane przez Belastingdienst, czyli holenderski urząd skarbowy.
- BTW przy sprzedaży (VAT należny). Ten podatek jest odprowadzany do urzędu skarbowego i jest odprowadzany przez klienta. Oznacza to, że osoby kupujące towary, np. przez internet na terenie Holandii, będą zobowiązane do uiszczenia stosownej stawki podatkowej, zgodnie z holenderskim prawem.
Opłacenie podatku VAT w Holandii jest konieczne niezależnie od tego, jaką wybierzesz platformę marketplace. W tym kraju wystarczy złożyć stosowną deklarację VAT w Holandii do urzędu skarbowego wraz z zestawem dokumentów: wyciągi z konta bankowego, opcjonalnie umowa spółki, wyciąg z KRS lub CEiDG, dokument tożsamości, potwierdzenie rejestracji VAT w innym kraju UE.
Stawki VAT w Holandii – jakie są podatki w tym kraju?
Standardowa stawka podatku VAT w Holandii wynosi 21% i obejmuje towary oraz usługi, które nie są zaliczone od pozostałych grup podatkowych. Pozostałe grupy podatkowe uprawniają do stosowania stawki na poziomie: 9% oraz 0%. Z obniżonej stawki VAT w Holandii można skorzystać dla takich towarów, jak:
- dzieła sztuki,
- prasa, książki,
- usługi kateringowe,
- żywność i napoje bezalkoholowe,
- leki, urządzenia medyczne.
Co więcej, zerowa stawka VAT w Holandii ma zastosowanie w odniesieniu do świadczenia usług związanych z przewozem towarów oraz osób.
Kiedy trzeba rozliczyć podatek VAT w Holandii?
Obowiązek rozliczania podatku VAT w Holandii ciąży na wszystkich zagranicznych firmach, które magazynują i sprzedają swoje produkty na terenie tego kraju. Przedsiębiorca magazynujący towary w Holandii musi rozliczać podatek VAT i dotyczy to zarówno własnych magazynów, jak i korzystania z zewnętrznego centrum dystrybucyjnego, np. usługi fulfillment Amazona.
Dodatkowo obowiązek podatkowy pojawia się także wtedy, kiedy wartość sprzedaży przekracza 10 tys. euro. Wynika to z przepisów WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Firmy e-commerce dzięki procedurze VAT OSS mogą rozliczać podatek VAT w Holandii lub w polskim urzędzie skarbowym. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie taxology.co/pl/.
*artykuł zewnętrzny*