Z najnowszego raportu pracowni badawczej Inquiry na temat postaw Polaków wobec zdrowego odżywiania, który ukazał się w połowie lutego br., wynika, że zdrowe odżywiane oznacza dla Polaków przede wszystkim spożywanie warzyw i owoców oraz picie dużej ilości płynów.
Badanie Inquiry dotyczące zdrowego odżywiania, przeprowadzono już po raz czwarty. Dane niewiele się zmieniły od zeszłego roku. Nadal 80% Polaków twierdzi, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważne i nadal oznacza to dla Polaków głównie spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, picie dużej ilości płynów oraz unikanie żywność zawierającej tzw. chemię.
W porównaniu z poprzednim rokiem zmniejszyła się za to liczba osób deklarujących stosowanie konkretnej diety związanej ze stylem życia czy nietolerancją na niektóre składniki pokarmowe – 50% Polaków nie stosuje żadnej diety zdrowotnej i nie zamierza tego zmieniać.
Regularnie Polacy kupują: co trzeci — produkty bez cukru (33%), co czwarty — produkty BIO (26%), prawie co piąty — produkty bez laktozy (17%), co dziesiąty — produkty Fairtrade (10%) i produkty bezglutenowe (9%), a blisko co dwudziesty kupuje regularnie produkty bez pszenicy (6%), niezawierające nabiału (5%) i niezawierające orzechów (4%).
W porównaniu z 2022 rokiem wzrosła popularność produktów BIO — zmiana z 23% do 26%. Jak też wynikło z danych, kobiety częściej niż mężczyźni kupują artykuły bez laktozy (odpowiednio 21% i 16%), a z kolei mężczyźni częściej niż płeć piękna wybierają produkty oznaczone znakiem Fairtrade — odpowiednio 12% i 8%.
źródło: Inquiry, Raport Zdrowe odżywianie, 14 lutego 2023 rok