We wrześniu ceny były wyższe niż przed rokiem o 3,2%. Energia elektryczna podrożała o prawie 12%, a usługi o ponad 7%. Ceny artykułów spożywczych poszły w górę o 2,8%.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były we wrześniu o 3,2% wyższe niż rok wcześniej. W sierpniu inflację mieliśmy bardziej umiarkowaną – wyniosła 2,9%. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom sporej części ekonomistów, presja inflacyjna ani myśli ustępować.
Ceny towarów zwyżkowały niezbyt mocno – o 1,7%. Mniej zamożnej części społeczeństwa ulgę sprawił wolniejszy, sięgający 2,8%, wzrost cen żywności. Miesiąc wcześniej artykuły spożywcze drożała o 3%. Wyraźna tendencja spadkowa w tym zakresie widoczna jest już szósty miesiąc z rzędu. Warto przypomnieć, że na początku tego roku ceny żywności szły w górę w tempie 7,5-8%.
Jednak we wrześniu nadal utrzymywała się wysoka, sięgająca 8,4% dynamika cen pieczywa. Ma to zapewne związek z wyższymi cenami energii, jak i drożejącą o 6,4% mąką. O 7,6% droższe niż przed rokiem były wędliny, ale za to o 0,6% potaniało mięso wieprzowe, a za drób trzeba było płacić o 3,4% mniej. O 6,7% droższe było mleko. Owoce kosztowały 13,5% więcej niż rok wcześniej, ale o 5,8% potaniały warzywa.
W mniej więcej stałym tempie od kilku miesięcy drożeją wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. We wrześniu podwyżka w tych kategoriach wyniosła 4,7%. Papierosy podrożały o 7,1%, zaś za „procenty” trzeba było płacić o 3,7% więcej.