Henkel Polska z sukcesami kontynuuje autorski program edukacyjny Świat Młodych Badaczy. Obecnie warsztaty są prowadzone w Stąporkowie i okolicznych miejscowościach. Tu w rolę młodych badaczy wcieli się ponad 400 uczniów. Bieżąca edycja projektu rozpoczęła się w Dzierżoniowie, warsztaty w tym roku odbyły się również w Warszawie. Od 2016 roku w programie wzięło udział już blisko 10 000 dzieci. Programowi towarzyszy strona www Świata Młodych Badaczy, wzbogacona w ubiegłym roku o materiały dla rodziców, inspirujące do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi.
Program, który od lat zachęca młode pokolenia do zainteresowania się naukami przyrodniczymi oraz wspiera rozwój umiejętności badawczych, w tym roku ponownie otwiera drzwi dla dzieci w wielu regionach Polski. Po tegorocznym sukcesie projektu w Dzierżoniowie i w Warszawie, w którym udział wzięło 800 uczniów, program gości obecnie w Stąporkowie i okolicznych miejscowościach: w Końskich, Niekłaniu Wielkim, Odrowążku, Skarżysku-Kamiennej, Stadnickiej Woli i Zagnańsku.
Nauka może być bardziej przystępna i interesująca
Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny, skierowany do uczniów klas 2-3 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku, od 2022 we współpracy z firmą LeoLAB. Ma on na celu rozbudzenie pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych wśród najmłodszych oraz rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. Opracowując program Świat Młodych Badaczy, przyjęto założenie, że jedynie poprzez osobiste doświadczenie dzieci mogą rozwijać pełniejsze wyobrażenie i zrozumienie procesu pracy badawczej. W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów uczniowie wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki, samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski. Możliwość nauki poprzez praktyczne doświadczenia angażuje ich i sprawia, że nauka staje się bardziej przystępna i interesująca. Co więcej, dzięki tej inicjatywie, dzieci mogą nie tylko poszerzyć swoje horyzonty naukowe, ale także rozwijać swoją kreatywność oraz zdolności analityczne.
– Projekt Świat Młodych Badaczy to dla naszej firmy nie tylko inicjatywa edukacyjna, ale przede wszystkim zaangażowanie w rozwój młodych talentów i promocję nauki wśród najmłodszych – to tam drzemie ogromny potencjał. Jesteśmy przekonani, że poprzez praktyczne warsztaty dzieci nie tylko zdobywają wiedzę, ale również pasje do nauk ścisłych. Jesteśmy dumni z projektu i obecności w społecznościach lokalnych – podkreśla Dorota Strosznajder, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.
Popularność projektu w społecznościach lokalnych
Projekt od 2016 roku gości w placówkach edukacyjnych zlokalizowanych wokół siedzib Henkla w Polsce, takich jak Dzierżoniów, Stąporków, Racibórz i Warszawa. Dla wielu szkół program Świat Młodych Badaczy przez ten czas stał się niezwykle wartościowym i wręcz nieodzownym elementem programu nauczania. Od roku 2016 w warsztatach wzięło udział blisko 10000 dzieci. Zasięg tej inicjatywy z roku na rok rośnie, szkoły chętnie ją wspierają, a rodzice widzą w niej wartość dodaną do edukacji swoich dzieci. Z tego powodu firma postanowiła kilka lat temu wyjść z projektem szerzej, udostępniając go online i sukcesywnie rozwijając.
Świat Młodych Badaczy dla rodziców
Projektowi towarzyszy strona internetowa https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl. W ubiegłym roku wzbogacona została o sekcję Dla rodziców, która zachęca do wspólnego spędzania czasu i eksperymentowania z dziećmi. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej firmy Henkel rodzice znajdą bezpłatny dostęp do wyjątkowych pomysłów na ciekawe doświadczenia, które można łatwo przeprowadzić w warunkach domowych. Każdy eksperyment jest opatrzony instrukcjami, umożliwiającymi sprawne i bezpieczne przeprowadzenie doświadczenia. Jak wytworzyć klej ze skrobi? Jak zrobić tajnopis? Jaką powierzchnię ma skóra? Wszystko to można teraz po prostu sprawdzić, doskonale się przy tym bawiąc!
Partner projektu LeoLAB
Warsztaty Świata Młodych Badaczy prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki praktycznym doświadczeniom.
– Nie istnieje skuteczniejszy sposób na naukę niż poprzez praktykę i zabawę. To recepta na zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy oraz odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Zaangażowanie dzieci, z którym spotykam się na każdym warsztacie, doskonale ilustruje tę prawdę – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.
źródło: Henkel
oprac.: red.