Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący koniunktury gospodarczej w styczniu 2018 r. Sytuacja gospodarcza w handlu jest stabilna, ale nadal potrzeba rąk do pracy, zarówno w hurcie, jak i w detalu.
W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniano optymistycznie, lepiej niż w grudniu i analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat. W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 9,9. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18,4 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 8,6proc. Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny sprzedaży są nieco bardziej optymistyczne niż przed miesiącem; diagnozy sytuacji finansowej są pozytywne, najlepsze od stycznia 2011 r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, w związku z tym planowany jest spadek zamówień u dostawców. Prognozowane jest zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do oczekiwanego w grudniu. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny towarów będą rosnąć nieznacznie szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej.
Spośród badanych firm, w styczniu 7,8 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających bariery związane są z niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi. Od początku 2015 r. firmy zgłaszają stopniowy wzrost odczuwania trudności związanych z niedoborem pracowników – jest to również bariera, której znaczenie najbardziej wzrosło w ujęciu rocznym (z 12,1 proc. do 23,8 proc.). Barierami, których znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu są zbyt duża konkurencja na rynku oraz niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej.
W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest również optymistycznie, lepiej niż w grudniu. W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ukształtował się na poziomie plus 11,4. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18,9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 7,6 proc. Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, jednak po jedenastu miesiącach korzystnych prognoz, w styczniu firmy formułują nieznacznie gorsze przewidywania w tym zakresie. Oceny sytuacji finansowej są pozytywne. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny, w związku z tym możliwe jest niewielkie ograniczenie zamówień towarów u dostawców. Prognozowane jest nieznaczne zwiększenie zatrudnienia, nieco większe od zapowiadanego w grudniu. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen, zbliżony do planowanego przed miesiącem.
W bieżącym miesiącu w większości z prezentowanych branż handlowych oceny koniunktury są pozytywne: tekstylia, odzież, obuwie (plus 15,1 w styczniu, plus 20,6 w grudniu), pojazdy samochodowe (plus 13,5 w styczniu, plus 10,3 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 9,2 w styczniu, plus 6,4 w grudniu).
Spośród badanych jednostek, w styczniu 6,7 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są ze zbyt dużą konkurencją na rynku oraz kosztami zatrudnienia. Podobnie jak detaliści, także tutaj od 2015 r. firmy zgłaszają wzrost trudności związanych z niedoborem pracowników – jest to również bariera, której uciążliwość najbardziej wzrosła w skali roku. Barierą, której odczuwanie w ujęciu rocznym zmniejszyło się najbardziej jest niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej.