Grillowanie to szybki sposób na przygotowanie wielu lubianych dań, jednak by osiągnąć w tym zakresie naprawdę mistrzowski poziom, warto stosować się do kilku ważnych zasad. O ile przyrządzenie na ruszcie kiełbasy czy kaszanki wydaje się proste nawet dla kulinarnego laika, to więcej pytań pojawia się w przypadku mięs – niezwykle popularnej karkówki czy steków, po które coraz częściej sięgamy w sezonie grillowym. Z pomocą przychodzi marka Sokołów, która nie tylko oferuje najwyższej jakości mięso idealne na ruszt, ale też dostarcza praktycznych porad i inspiruje, by wyruszyć tego lata w kulinarną podróż pełną zaskakujących smaków.
Perfekcyjny stek wołowy z grilla
Pierwszym ważnym krokiem jest wybór wysokiej jakości mięsa – tu należy zwrócić uwagę, czy jest ono sezonowane, przez co staje się odpowiednio kruche oraz czy w jego strukturze jest widoczna charakterystyczna „marmurkowatość”. Doskonale sprawdzą się steki z linii Uczta Qulinarna Sokołów – np. stek z rostbefu czy z antrykotu. Szlachetność wołowiny sprawia, że nie trzeba jej marynować, gdyż przyprawy zniwelowałyby jej charakterystyczny smak. Stosujemy zatem tylko sól i pieprz – tuż przed włożeniem steka na ruszt. Warto pamiętać, że zbyt wczesne zastosowanie soli sprawi, że zgrillowane mięso będzie twarde.
Stek należy umieścić w tym miejscu grilla, gdzie jest wysoka temperatura. Czas grillowania zależy właśnie od niej, od grubości steka, a także od naszych kulinarnych upodobań. W odpowiednim jego ustaleniu pomoże stworzona przez Sokołów bezpłatna aplikacja Stek Timer, dzięki której łatwo przyrządzić mięso w określonym stopniu wysmażenia: rare (krwiste), medium (średnio wysmażone), czy well done (dobrze wysmażone). Warto pamiętać, że stek bezpośrednio po grillowaniu powinien „odpocząć” kilka minut – dzięki czemu znajdujące się w nim soki rozejdą się równomiernie, co zdecydowanie poprawi jego walory smakowe i strukturę.
Soczysta karkówka z rusztu
Karkówka to bez wątpienia grillowy klasyk, cieszący się ogromną popularnością. Tu podstawą wybornego smaku dania przyrządzonego na ruszcie jest zarówno wysoka jakość mięsa, jak i odpowiednie jego zamarynowanie. W asortymencie Sokołowa dostępna jest Karkówka grillowa, czyli plastry mięsa ze specjalnie skomponowanym zestawem przypraw, które zapewniają intensywny, lekko pikantny smak oraz znakomity aromat. Dobrym rozwiązaniem jest też samodzielne zamarynowanie mięsa – wtedy możemy stworzyć taką kompozycję przypraw, która idealnie trafi w nasze gusta kulinarne. Mięso w marynacie warto przyrządzić dzień wcześniej i pozostawić je w lodówce na noc. Bazą marynaty może być sos sojowy, musztarda, miód czy keczup, a jako przyprawy doskonale sprawdzą się m.in. papryka ostra bądź słodka wędzona, oregano, tymianek, pieprz w ziarnach, kmin rzymski, gorczyca i oczywiście czosnek. Możliwości jest wiele, gdyż wieprzowina dobrze komponuje się z wieloma przyprawami i ziołami. Doskonały efekt dają lekko słone i ostre marynaty ze słodkim akcentem. Zamarynowane mięso powinniśmy wyjąć wcześniej z lodówki, by uzyskało temperaturę pokojową. Kładziemy je na dobrze rozgrzany ruszt i nie grillujemy zbyt długo, by zachować jego soczystość.
Tak przygotowane mięso, zarówno steki wołowe, jak i karkówkę, można podać w zestawie z sałatkami i dipami, bądź wykorzystać je do przygotowania wyśmienitych dań, także tych inspirowanych kuchniami świata. Kanapka z wołowiną z grilla z piklami i soczystą sałatą, grillowany kebab z domowym colesławem, dipem paprykowym i sosem tzatziki czy zakręcone szaszłyki z karkówki z dipem z bakłażanów i sosem miętowym – to brzmi wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej. Jak je przyrządzić? To nic trudnego!
Więcej praktycznych porad i inspiracji kulinarnych znajdziesz na stronie www.mistrzowiegrilla.pl.
Kanapka z wołowiną z grilla z domowymi piklami i chrupiącą sałatą
Składniki:
- 1 szt. stek wołowy antrykot lub rostbef Sokołów (250 g)
- bułki ciabatta 2-3 szt. lub 1 bagietka francuska
- 1 garść świeżej rukoli lub ulubionej sałaty
- 50 g masła czosnkowego
- 1 pomidor malinowy
- 100 g domowych pikli
- 50 g majonezu
Stek wyjmujemy z lodówki na godzinę przed smażeniem, osuszamy, przyprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem oraz nacieramy niewielką ilością oleju. Smażymy na rozgrzanym ruszcie do ulubionego poziomu wysmażenia, odstawiamy w ciepłe miejsce. Pieczywo rozcinamy na pół, ale nie do końca, następnie zapiekamy na rozgrzanym ruszcie grilla. Rumiane pieczywo smarujemy masłem czosnkowym i majonezem. Na spodnią część kładziemy sałatę, pomidora pokrojonego w cienkie plastry oraz ulubione domowe pikle. Wołowinę kroimy w jak najcieńsze plasterki w poprzek włókien, wkładamy do kanapki, składamy całość.
Domowe pikle:
- ocet spirytusowy ½ l rozrobiony w stosunku 1:4 z wodą
- ziele angielskie
- liść laurowy
- kilka ziaren pieprzu
- 150 g cukru
- 50 g soli
- ulubione warzywa
Składniki (poza warzywami) mieszamy w garnku, doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy. Wybrane warzywa (np. kalafior, cebula, papryka, ogórek, cukinia, rzodkiewka) kroimy i zalewamy w słoiku gorącą zalewą. Najlepiej przygotować przynajmniej dzień wcześniej.
Grillowany Kebab
Składniki:
- 1 kg karkówki Sokołów
- 2-3 ząbki czosnku
- 0,5 łyżki papryki mielonej ostrej
- 1 łyżka kminu rzymskiego w ziarnach
- 0,5 łyżki gorczycy w ziarnach
- 2 łyżki papryki słodkiej wędzonej
- 1,5 łyżki oregano
- 1,5 łyżki tymianku
- 1 łyżeczka curry
- 0,25 kg boczku w plastrach Sokołów
- 1/4 łyżki pieprzu w ziarnach kolorowego
- 0,5 szklanki oliwy
- 5 chlebków pita
- 1 pęczek szparagów
Karkówkę kroimy w 2 cm plastry i każdy z nich delikatnie rozbijamy. Do moździerza przekładamy: czosnek, kmin, gorczycę, pieprz w ziarnach i rozgniatamy na jednolitą przyprawę. Przekładamy do miski i dodajemy pozostałe składniki marynaty mięsa. Łączymy ze sobą. Każdy kawałek mięsa zanurzamy w marynacie i odstawiamy na kilka godzin.
Mięso zamarynowane wyjmujemy wcześniej z lodówki. Następnie grillujemy na rozgrzanym ruszcie. Mięso powinno się mocno zarumienić. Szparagi doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy oliwą z oliwek i smażymy. Boczek w plastrach grillujemy na chipsy. Następnie nim posypujemy kebab z wierzchu. Grillujemy pitę, skrapiając ją zimną wodą z obu stron. Zyska świeżości. Mięso ścinamy na plastry. Do gorącej pity dodajemy sosy, surówkę, szparagi grillowane i serwujemy.
Jako dodatki doskonale sprawdzą się domowy coleslaw, tzatziki, dip paprykowy.
Dip paprykowy:
- 1/4 kg jogurtu greckiego
- 0,5 pęczka świeżej mięty
- 2-3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 7 czerwonych papryk
- sól i pieprz
Na rozgrzanym ruszcie układamy paprykę i mocno grillujemy. Siekamy miętę i dodajemy do czosnku. Zgrillowane papryki obieramy ze skórek, usuwamy gniazda nasienne. Paprykę kroimy bardzo drobno i dodajemy do pozostałych składników razem z jogurtem greckim, doprawiamy.
Zakręcone szaszłyki z karkówki
Składniki:
- 1 kg karkówki Sokołów
- 1 cm imbir korzeń starty na tarce
- 1-2 łyżek miodu
- 4 łyżki sosu sojowego
- 1-2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 2,5 łyżki musztardy żółtej
- 1 pęczek szparagów
- 1 ząbek czosnku
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
- skórka z 1 cytryny i sok z 0,5 cytryny
Karkówkę kroimy na 2 cm plastry, następnie delikatnie rozbijamy. W misce przygotowujemy marynatę. Starty korzeń imbiru mieszamy z miodem i sosem sojowym, czosnkiem. Zanurzamy plastry karkówki i zostawiamy na 30 minut.
Ze szparagów odrywamy końcówki, następnie marynujemy w skórce z cytryny, soku, czosnku, soli i pieprzu. Zostawiamy na około 40 minut. Nabijamy na drewniane patyczki i owijamy w folię aluminiową. Następnie grillujemy na rozgrzanym grillu. W trakcie grillowania smarujemy marynatą.
Patyczki namaczamy w wodzie zimnej. Zamarynowane kawałki karkówki układamy jeden na drugim. Każdy plaster smarujemy musztardą. Wbijamy namoczone patyczki w odległości 2 cm od siebie. Następnie przecinamy mięso tworząc szaszłyk. Na kolejne kawałki mięsa nakładamy już przecięte i ponownie nadziewamy i kroimy. Tak przygotowaną karkówkę grillujemy na rozgrzanym grillu.
Sos miętowy
- Jogurt kokosowy bez cukru 250 g
- 0,5 cytryny (sok i skórka)
- 1/2 pęczka posiekanej mięty
- 1/2 pęczka posiekanej kolendry
- 1-2 ząbków czosnku
- 1/4 łyżeczki garam masala
- 1/4 łyżeczki tartego imbiru
- 1/4 łyżeczki mielonego kuminu
- sól i pieprz
- 1/4 łyżeczki spiruliny
Do blendera przekładamy poszatkowane liście mięty i kolendry. Dodajemy skórkę z otartej cytryny i sok, czosnek i blendujemy. Następnie do miski przekładamy jogurt, przyprawy i przygotowany sos. Mieszamy na jednolitą masę. Spiruliną „podkręcamy” sos.
Dip z bakłażanów :
- 2-3 bakłażany
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżka pasty tahini
- sól i pieprz
- oliwa, pestki grantu, ½ pęczka natki pietruszki, ½ pęczka kolendry
Na rozgrzanym ruszcie układamy bakłażany i grillujemy, aż skórka będzie przypieczona, a miąższ w środku miękki i gorący. Następnie zdejmujemy z rusztu, przekrawamy na pół i za pomocą łyżki wyjmujemy środek. Do miski przekładamy miąższ i za pomocą widelca rozgniatamy. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, pastę tahini, sok z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem. Schładzamy w lodówce. Przed podaniem ozdabiamy oliwą, pietruszką, kolendrą i ziarnami grantu.