Z wizytą do Polski przyjechał wielokrotny mistrz świata w szachach, Garry Kasparov. Arcymistrz wziął udział w konferencji “Biznesowy gambit? Jaki jest koszt Nowego Otwarcia biznesie?”, organizowanej przez Grupę Mokate i miesięcznik “Forbes”, która odbyła się 19 sierpnia w restauracji Belvedere w warszawskich Łazienkach, i na której obecni byli przedstawiciele “Poradnika Handlowca”.
Garry Kasparov wraz z dr Adamem Mokryszem, Prezesem Grupy Mokate, wzięli udział w dyskusji “Szachy a biznes – strategie z planszy w życiu przedsiębiorcy”.
Spotkanie w warszawskich Łazienkach poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Garrego Kasparova oraz Adama Mokrysza i Łukasza Turleja, wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej, poświęcona między innymi rozwojowi szachów jako dyscypliny sportowej w Polsce i na świecie oraz szachom w szkole i odpowiedzi na pytanie, dlaczego obecność szachów w systemie edukacyjnym jest tak istotna.
20 sierpnia Garry Kasparov weźmie udział w symultanie szachowej podczas Festiwalu “Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”.
Arcymistrz przyjechał do Polski na zaproszenie Grupy Mokate oraz Międzynarodowej Federacji Szachowej i Śląskiego Związku Szachowego.
Garry Kasparov urodził się w Baku w Azerbejdżanie w 1963 r, choć z pochodzenia jest Ormianinem. Został mistrzem ZSRR w szachach do lat 18 w wieku 12 lat, mistrzem świata do lat 20 w wieku 17 lat. Był najmłodszym szachowym mistrzem świata seniorów w historii, zdobywając ten tytuł w 1985 roku w wieku 22 lat. Obronił tytuł pięć razy, w tym w legendarnej serii pojedynków z Anatolijem Karpowem.
Do historii przeszły jego mecze z superkomputerem IBM Deep Blue w latach 1996-97.
W 2005 roku Garry Kasparov zakończył karierę jako zawodowy szachista i dołączył do awangardy rosyjskiego ruchu prodemokratycznego. Jeszcze w czasach ZSRR wzywał do reform demokratycznych i rynkowych. W 2012 roku został przewodniczącym nowojorskiej Fundacji Praw Człowieka, obejmując tę funkcję po śmierci Vaclava Havla. W 2013 roku przeniósł się z Moskwy do Nowego Jorku. Amerykańska organizacja non-profit Kasparov Chess Foundation promuje naukę gry w szachy w systemach edukacyjnych na całym świecie.