Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwraca uwagę, że brak systemu kaucyjnego naraża Polskę na niepotrzebne koszty. Co roku do Unii Europejskiej odprowadzany jest tzw. podatek od plastiku w wysokości ok. 1,7 mld złotych, który zależny jest od poziomu niewykorzystanych odpadów plastikowych.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego pozwoliłby na zebranie nawet 90% zużytych opakowań i odpadów opakowaniowych oraz oznaczałoby zmniejszenie kwoty podatku od plastiku nawet o 400 mln zł. FPP podnosi też kwestię bezpieczeństwa surowcowego — w przypadku zbiórki większej ilości recyklatu przedsiębiorcy wykorzystujący go w produkcji swoich opakowań byliby w mniejszym stopniu zależni od importu surowców. Ponadto z badania opinii publicznej zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej w sierpniu 2022 r., wynika, że system kaucyjny popiera ponad 90% społeczeństwa.
Gdyby ustawa o systemie kaucyjnym została uchwalona jeszcze w tym roku, to i tak weszłaby w życie dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Jednak byłby to odpowiedni czas, jak podkreśla FPP, do przygotowania i wdrożenia systemu kaucyjnego.
źródło: gazetaprawna.pl
Przeczytaj także: Rossmann opublikował wyniki finansowe za 2022 rok