Chmura obliczeniowa to technologia, która bardzo szybko zyskuje na popularności. Rosnące wykorzystanie wynika przede wszystkim z zalet tego rozwiązania. Dlaczego zatem rozwiązania chmurowe stają się coraz bardziej popularne? Czym dokładnie jest chmura obliczeniowa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest chmura obliczeniowa?
Chmura obliczeniowa (z ang. Cloud Computing) jest technologią polegającą na dostarczaniu usług obliczeniowych (np. serwerów, aplikacji, czy baz danych) za pośrednictwem Internetu. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko efektywniejsze wdrażanie innowacji, ale pozwala również elastycznie zarządzać zasobami i wykorzystać ekonomię skali. Wykorzystanie chmury obliczeniowej przynosi przedsiębiorstwu wiele korzyści, zarówno na poziomie kosztów operacyjnych, jak i wykorzystywanych technologii.
Chmura obliczeniowa – swobodny dostęp do zasobów
Podstawową korzyścią, która przemawia za korzystaniem z chmury obliczeniowej jest swobodny dostęp do oprogramowania, czy firmowej bazy danych z dowolnego miejsca na ziemi. By korzystać z zasobów umieszczonych w chmurze wystarczy bowiem dostęp do Internetu, który jest praktycznie wszędzie. Co więcej, oprogramowanie, czy dane umieszczone w chmurze można swobodnie udostępniać, co jest istotne np. przy wdrażaniu pracy zdalnej.
Wykorzystanie chmury obliczeniowej, a redukcja kosztów operacyjnych
Przedsiębiorcy powinni również zdawać sobie sprawę z faktu, że korzystanie z chmury obliczeniowej pozwala znacząco zredukować firmowe koszty. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji firma nie musi inwestować w tworzenie oraz utrzymywanie własnej infrastruktury informatycznej. Co więcej, opłaty za korzystanie z chmury naliczane są wyłącznie za faktyczne wykorzystanie zasobów. W efekcie w okresach, w których firma ma mniej pracy jej koszty proporcjonalnie spadają, co wynika z mniejszego wykorzystania zasobów znajdujących się w chmurze.
Chmura obliczeniowa – bezpieczeństwo
Za popularyzacją rozwiązań chmurowych stoi również wysoki poziom bezpieczeństwa, który zapewnia dostawca tego typu rozwiązań. Wbrew pozorom zasoby przechowywane w chmurze są o wiele bardziej bezpieczne niż w przypadku utrzymywania własnych serwerów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że utrzymanie bezpieczeństwa jest kosztowne, a dostawcy rozwiązań chmurowych mają o wiele większe możliwości finansowe oraz dostęp do know-how niż większość przedsiębiorców. Co więcej, na wyższym poziomie jest również bezpieczeństwo fizyczne zasobów. Wykorzystywana infrastruktura znajduje się bowiem w pomieszczeniach, które są odpowiednio zabezpieczone zarówno przed kradzieżą, jak i pożarem, czy zalaniem. W efekcie nie istnieje ryzyko kradzieży nośnika z danymi, czy jego zniszczenia, przypadkowego bądź wskutek zdarzenia losowego.
Cloud Native – niezawodność
Poruszając kwestię rosnącej popularności rozwiązań chmurowych nie sposób pominąć strategii Cloud Native, która odnosi się do tworzenia aplikacji chmurowych. Dzięki jej zastosowaniu wydajność infrastruktury wydaje się być nieograniczona, a rozwiązania tworzone w ten sposób są praktycznie niezawodne. Co więcej, można je modernizować, czy rozbudowywać bez wyłączania funkcjonalności, dzięki czemu użytkownicy cały czas mogą korzystać z zasobów. Wykorzystanie strategii Cloud Native przedkłada się również na możliwość skalowania wykorzystywanej infrastruktury informatycznej oraz uzyskania oszczędności, dzięki braku konieczności utrzymywania własnych serwerów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://mindbox.pl/pl/cloud-native/.
Podsumowując należy stwierdzić, że wykorzystanie chmury obliczeniowej to podstawa transformacji biznesu, która obecnie następuje. Staje się ono koniczne w przypadku, gdy firma chce rozwinąć biznes oraz uzyskać przewagę nad konkurencją.
*artykuł zewnętrzny*